Hava Durumu

Dünyanın en çok mesai yapan ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?

OECD'nin 2022 verilerine göre, en uzun haftalık çalışma saatlerine sahip ülkeler belirlendi ve şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı. Detaylar haberimizde.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2024 11:29
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2024 11:29
Kaynak: Haber Merkezi
Dünyanın en çok mesai yapan ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın son açıklamasıyla, Türkiye'de haftalık çalışma saatlerinin kısaltılacağına dair kamuoyunda dolaşan spekülasyonlara net bir cevap verildi. Ancak, dünya genelindeki çalışma saatleri konusu hala ilgiyle takip ediliyor. OECD'nin 2022 verilerine göre, en uzun haftalık çalışma saatlerine sahip ülkeler belirlendi ve şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı.

TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA?

Listenin en tepesinde yer alan Kolombiya, haftalık ortalama 47.6 saatlik çalışma süresiyle birinci sırayı alırken, Meksika 45 saatlik çalışma süresiyle onu takip ediyor. Türkiye ise 45.7 saatlik haftalık çalışma süresiyle ikinci sırada yer alıyor.

Özellikle Latin Amerika ülkelerinin yoğun bir şekilde yer aldığı listede, Şili 42.6 saatlik çalışma süresiyle beşinci sırada bulunuyor. Kosta Rika 44.6 saatlik çalışma süresiyle dördüncü, İsrail ise 40.8 saatlik çalışma süresiyle altıncı sırada yer alıyor.

TÜRKİYE 2.SIRADA 

Ekonomim'de yer alan habere göre; Avrupa'dan ise listenin ilk sıralarında Türkiye dışında Kuzey ve Doğu Avrupa ülkeleri yer alıyor. Polonya, Portekiz, Macaristan gibi ülkeler 39 saat üzeri çalışma saatleriyle dikkat çekiyor.

Türkiye ise 45.7 saatlik haftalık çalışma süresiyle ikinci sırada yer alıyor.

Öte yandan, en az çalışan ülkeler arasında Birleşik Krallık, Estonya, İsveç, Lüksemburg gibi ülkeler bulunuyor. Haftalık çalışma süreleri 37 ile 38 saat arasında değişiyor.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.