Hava Durumu

Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Elon Musk'a dava: Piyasayı manipüle etmek istiyor

  Twitter yatırımcıları, satın almayı durduran Elon Musk ve Twitter'a dava açtı. Davanın gerekçesi Musk'ın piyasayı manipüle etme amacı olduğu ve anlaşma için pazarlık yapma amacında olduğu iddiası.
  Haber Giriş Tarihi: 27.05.2022 11:35

  Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2022 11:35

  bursahakimiyet.com.tr

  Twitter yatırımcıları, 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını askıya alan Elon Musk ve Twitter'a dava açtı. Davada, Musk'ın California şirket yasalarını birkaç yoldan ihlal ettiği iddia ediliyor. Musk, yanlış beyanlar ve piyasa manipülasyonu ile Twitter'ın San Fransisco'daki ana merkezinde kaos yaratması nedeniyle "görevi kötüye kullanmakla" suçlanıyor.

  BBC'nin aktardığına göre Musk, şirketi satın almak üzere hisse başına 54,20 dolar teklif etmişti ancak Musk'ın askıya alma kararının ardından Twitter hisseleri yaklaşık yüzde 27 oranında düştü.

  'MUSK MANİPÜLE AMACINDA'

  Ayrıca 95 milyondan fazla takipçisi olan Musk tarafından yapılan birkaç paylaşımın da "yanıltıcı" olduğu iddia ediliyor. Bunların arasında Musk'ın sahte hesapların sayısıyla ilgili şüphelerini ifade ettiği ve satış anlaşmasını askıya aldığını ilan ettiği tweet de var.

  Davada, 13 Mayıs tarihinde Musk'ın attığı tweet hakkında Musk'ın, "sahte hesaplardan haberdar olması nedeniyle Twitter hisseleri için piyasayı manipüle etme çabası içinde olduğu" da ifade edildi.

  Twitter yatırımcılarını temsil eden avukat Frank Bottini, BBC'ye yaptığı açıklamada davanın Musk'ın fiyat için müzakere etmek üzere şirketi kötülemeye devam etmesi nedeniyle açıldığını söyledi.

  Bottini, "San Francisco'da açtığımız dava, Musk'ı kanunlara aykırı davranışından sorumlu tutmayı amaçlıyor" dedi.

  MUSK'IN BAŞKA PLANLARI MI VAR?

  Birçok analist, Musk'ın bu yolla satın alma fiyatını düşürmeyi ya da anlaşmadan çekilmeyi planladığını düşünüyor.

  Musk, Twitter'daki sahte ve bot hesapların sayısından endişe duyduğuna dair paylaşımlar yaptı.

  Ayrıca Musk, Twitter'ı satın almak üzere kararlaştırılan 44 milyar dolarlık fiyattan daha azını ödemeye çalışabileceğini ima etti.

  Bu ayın başında bir teknoloji konferansında konuşan Musk, daha düşük bir fiyatla anlaşma yapmanın "söz konusu olamayacağını" söyledi.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar