Hava Durumu

Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Ev tekstiline yön verenler İstanbul HOMETEX'te buluşacak

  Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, salgın nedeniyle verilen aradan sonra, ev tekstili sektörünün İstanbul'da yeniden buluşacağını belirterek, "Fuara Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Orta Asya’dan Türk Cumhuriyetleri’ne, Kuzey Afrika’dan ABD’ye kadar yüzlerce ülkeden binlerce markanın alım heyeti ile 150-200 bin arasında ziyaretçi bekliyoruz." dedi.
  Haber Giriş Tarihi: 14.05.2022 11:14
  bursahakimiyet.com.tr

  TETSİAD’ın fuar organizasyonundaki 26 yıllık tecrübesi ile dünyada bir marka haline getirdiği Uluslararası HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, 17-21 Mayıs'ta sektörü yeniden İstanbul’da buluşturacak.

  Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki Küresel Fuarcılık AŞ’nin (KFA) organizasyonu, İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) da destekleriyle Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde "Daha Güçlü ve Daha Katılımcı HOMETEX" mottosuyla düzenlenecek HOMETEX'in krizlerin fırsata çevrildiği bir fuar olması bekleniyor.

  Ayrıca kurulacak yeni bağlantılarla HOMETEX’in, Türk ev tekstili ihracatına yüzde 25-30 oranında katkı sağlaması hedefleniyor.

  "Türk ev tekstili sektörü, salgının şokunu üzerinden çok çabuk attı"

  TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, ev tekstili sektörüne ve HOMETEX fuarına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

  Kovid-19 salgınının sosyal ve ticari hayatı derinden sarstığına dile getiren Bayram, son iki yılda sanayiden tarıma, turizmden ev tekstiline kadar tüm üretim ve yatırım alanlarında planların değiştiğini, stratejilerin yeniden belirlendiğini belirtti.

  Salgınla birlikte yeni bir dünya düzeni kurulurken, ekonomik ve ticari hayatta kartların yeniden karıldığına dikkati çeken Bayram, bu dönemde dünyanın en büyük organizasyon ve fuarları gerçekleştirilemezken, maddi kaybın trilyon dolarları bulduğunu söyledi.

  Tüm bu olumsuzluklara rağmen Türk ev tekstili sektörünün salgının şokunu üzerinden çok çabuk attığını belirten Bayram, "Bunun bana göre en önemli sebebi, bu dönemde yönetim olarak sektör temsilcilerimizle doğru bir iletişim ve bilgilendirme ağı oluşturmamız ve yakaladığımız sinerjiyi sahaya yansıtmamızdır. Ayrıca müteşebbis ruha sahip sanayicilerimizin fedakar çalışmalarını da göz ardı etmemiz mümkün değil elbet. Onlar gecesini gündüzüne katarak, sağlıkları pahasına dünyanın dört bir yanında kendi pazarlarını oluşturdu." dedi.

  "En fazla ihracatı Almanya'ya yaptık"

  Bu girişimlerin ve atılımların 2021’de sektöre ve ülkeye katma değer olarak yansıdığını, sektör olarak geçen yıl 180 ülkeye, önceki yıla oranla yüzde 25,5’lik bir artışla 3 milyar 125 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini aktaran Bayram, şunları kaydetti:

  "2021’de en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sıralamasında 515 milyon dolarla Almanya birinci, 413 milyon dolarla ABD ikinci, 161 milyon dolarla İngiltere üçüncü sırada yer aldı. Bu ülkeleri 154 milyon dolarla Fransa, 145 milyon dolarla İtalya, 143 milyon dolarla Hollanda izledi.

  2022’ye işte böylesine güzel bir tablo ile büyük ümitlerle 'merhaba' dedik. Ancak Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı sıcak savaş, bu ümitlerimizi kısa süreliğine de olsa yıktı. Fakat bu şoku üzerimizden hemen attık. Bu dönemde şunu bir kez daha gördüm ki biz sektör olarak tüm olumsuzluklara hazırlıklıyız. Her duruma ve şarta göre ikinci hatta üçüncü planımız mevcut. Bu da bizi en kötü şartlarda bile ayakta tutuyor."

  "Trendleri biz belirliyoruz"

  HOMETEX’i bir dünya markası haline getiren gücün, ev tekstili sektörü olduğunu belirten Bayram, 180 ülkeye yıllık yaklaşık 3,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk ev tekstili sektörünün, kilogram başı ihracat değerini 8 doların üzerine çıkararak Türkiye'ye en fazla katma değer sağlayan ve dünya pazar payı açısından kıyaslandığında da lider, öncü sektörlerden biri olduğuna dikkati çekti.

  Türkiye'nin Çin, Hindistan ve Pakistan’la birlikte dünyanın en büyük ev tekstili tedarikçilerinden biri olduğunu aktaran Bayram, "Bu alanda Avrupa’nın en büyüğü olan Türkiye, dünyanın en büyük ve en güçlü brode makine parkına sahiptir. Perde, perde aksesuarları, tül, döşemelik kumaş ve döşemelik deri, mutfak ve yemek odası tekstili, havlu ve banyo grubu ürünleri, uyku ve yatak odası tekstili, iplikler, yer kaplamaları, duvar kaplamaları ve dekorasyon ürünlerinde trendleri biz belirliyoruz.

  Bugün dünyanın birçok ülkesinde Türk ev tekstili ürünleri 'Turkish Home Tekstil' adıyla aranan bir marka haline geldi. 'Turkish Home Tekstil', dünyada bilinen, Türkiye’nin en güçlü sektör markalarından biridir." diye konuştu.

  "Almanya'daki fuar ertelenince HOMETEX Fuarı önem kazandı"

  Küresel salgın nedeniyle iki yıldır dünyanın hiçbir ülkesinde ev tekstili fuarı düzenlenmediğini belirten Bayram, "Ocak ayında Almanya’da yapılması planlanan Heimtextil Fuarı da salgın nedeniyle ertelenince HOMETEX Fuarı daha da önem kazanmış oldu. Bu nedenle yurtiçinden ve yurtdışından büyük talep var. Öyle ki organizasyonun yapılacağı tarihlerde fuar çevresindeki otellerde doluluk oranları yüzde yüzleri buldu.

  Fuara Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Orta Asya’dan Türk Cumhuriyetleri’ne, Kuzey Afrika’dan ABD’ye kadar yüzlerce ülkeden binlerce markanın alım heyeti ile 150-200 bin arasında ziyaretçi bekliyoruz." dedi.

  Bayram, "Burada bir konuya özellikle dikkati çekmek istiyorum. Dünyada ev tekstili sektöründe en önde gelen markaların müşteri kitlesinin yüzde 30’unu Uzak Doğulu ülkeler oluşturmaktadır. Yaptığımız araştırmalar ve hazırlattığımız raporlara göre, özellikle son yıllarda Uzak Doğu ülkelerindeki tüketici ve satın almacıların 'Made in China' veya 'Made in Vietnam' etiketleri yerine 'Made in Türkiye' etiketine daha çok ilgi duymaktadır.

  Dolayısıyla ülke olarak, yüksek satın alma kapasitesine sahip bu bölgeye ihracat yapma konusunda önemli bir fırsata sahibiz. Dünyanın dört bir yanında her platformdan yoğun bir şekilde sürdürdüğümüz tanıtım çalışmaları ile Uzak Doğu ülkelerinin de HOMETEX'te boy göstereceğine inanıyorum." diye konuştu.

  "Zeki Müren’in desenlerini bizzat kendisinin çizdiği halılar da sergilenecek"

  Fuarda, Zeki Müren’in desenlerini bizzat kendisinin çizdiği halıların da Milano’dan sonra ilk kez böylesine büyük bir fuarda sergileneceğini bildiren Bayram, sözlerini şöyle tamamladı:

  "Üretkenliğiyle, çok yönlülüğü, güçlü sesi ve yorumuyla sanatın her dalında silinmez izler bırakan sanat müziğimizin güneşi Zeki Müren, aynı zamandı bir desen ustası. Kendisinin bu yönü çok bilinmez. 1968 yılında, Isparta’da bir dokuma ustasına, desenlerini bizzat kendisinin çizdiği ve her birine birer isim vererek imzasını attığı 12 adet halı dokutmuş. Şimdi bu koleksiyon, Milano’dan sonra Türkiye’de ilk kez bu kadar büyük bir organizasyonda 'Güneşin İmzası' adıyla sergilenecek. HOMETEX bu yönüyle de büyük bir öneme sahip."

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar