Hava Durumu

İBB, şirketlerini halka arz etmeye hazırlanıyor

CHP'nin, 31 Mart'ta İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de çoğunluğu elde etmesinin ardından, İBB'nin şirketlerinin halka arz edilme planını canlandırdı. İBB, İGDAŞ'ın da aralarında olduğu şirketlerini halka arz edecek. Konuya ilişkin konuşan İBB Finansman Şube Müdürü Neslihan Vural, İGDAŞ'ın 10 milyar dolar değerlemeyle halka arzını planladıklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 12:27
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 12:27
Kaynak: Bloomberg HT
İBB, şirketlerini halka arz etmeye hazırlanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), büyük bir adım atarak İGDAŞ, Halk Ekmek ve Hamidiye Su gibi önemli şirketlerini halka arz etmeye hazırlanıyor. Bu hamle, CHP’nin 31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çoğunluğu elde etmesinin ardından hız kazandı.

İBB Finansman Şube Müdürü Neslihan Vural, İGDAŞ’ın 10 milyar dolarlık bir değerlemeyle halka arz edilmesini planladıklarını belirtti. Vural, İGDAŞ'ın gelirlerinin 2022 yılında 35,8 milyar lira (yaklaşık 1,1 milyar dolar) olduğunu açıkladı. Daha yüksek doğalgaz tarifesinin onaylanması durumunda, İGDAŞ'ın değerinin 10 milyar dolara ulaşabileceğini vurguladı.

HIZLI KARAR ALMA SÜRECİ

Vural, Bloomberg’e verdiği röportajda, CHP’nin meclis çoğunluğu elde etmesinin karar alma süreçlerini hızlandırdığını ifade etti. "Eskiden bir projeyi kabul etmek için yaklaşık bir yıla ihtiyaç duyarken, şimdi oldukça hızlı karar alabiliyoruz" dedi.

ÖZELLEŞTİRME VE HALKA ARZ PLANLARI

Bir finans uzmanı olarak özelleştirmeden yana olduğunu belirten Vural, belediyenin nihayetinde sadece belediye işlerine odaklanması gerektiğini savundu. İGDAŞ’taki İBB hissesini yüzde 90’lardan yüzde 20’nin altına indirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Vural, İBB Meclisi’nin halka arz izninin hala geçerli olduğunu ve yatırım bankalarını yetkilendirme aşamasına geçmeden önce bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtti.

DİĞER ŞİRKETLER DE SIRADA

Vural, İspark, Hamidiye Su ve Halk Ekmek’in de satış için potansiyel varlıklar arasında olduğunu duyurdu. Ayrıca, İBB’nin bu yıl sermaye piyasaları ve EBRD gibi uluslararası finans kuruluşlarından 1 milyar euroluk (yaklaşık 1,1 milyar dolar) finansman sağlamayı hedeflediğini söyledi.

YEŞİL TAHVİL VE METRO PROJELERİ

Vural, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kasım ayında çıkılan 715 milyon dolarlık İBB yeşil tahvil ihracını onayladığını ve 925 milyon dolarlık kredi hattının da olduğu dört metro projesinin finansmanının onaylanmasının beklendiğini ifade etti.

Kaynak: Bloomberg HT

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.