Hava Durumu

Kart limitlerine düzenleme geliyor! BDDK'dan bankalara yeni uyarı...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalara Kurban Bayramı sonrasında kart limitleri konusunda yeni uyarılar gönderdi. Yeni düzenlemelerle, kart limiti aylık gelirinden yüksek olan müşterilerin limitleri, aylık gelirlerinin 4 ila 8 katı arasına çekilecek.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2024 11:16
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2024 11:16
Kaynak: Haber Merkezi
Kart limitlerine düzenleme geliyor! BDDK'dan bankalara yeni uyarı...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalara yeni bir uyarı göndererek Kurban Bayramı sonrasında uygulanacak yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Bu düzenlemeler kapsamında, kart limiti olması gerekenden yüksek olan müşterilerin limitleri, aylık gelirlerinin 4 ila 8 katı arasında belirlenecek.

Bilkent Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Babuşçu, BDDK'nın bu yeni düzenlemeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Babuşçu, "Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) bankalara yeni uyarılar gönderdi. Kurban Bayramı sonrasında uygulanacak yeni düzenlemelerle kart limiti olması gerekenden yüksek olan müşterilerin limitlerinin, aylık gelirlerinin 4 ila 8 katı arasına çekileceği bildirildi." dedi.

GELİR VE HARCAMA DENGESİNE DİKKAT

BDDK'nın bu adımı, kredi kartı kullanıcılarının gelir ve harcama dengelerini daha sağlıklı bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Ekonomistler, bu tür düzenlemelerin uzun vadede ekonomik istikrarı artıracağını ve bireylerin finansal sağlığını koruyacağını belirtiyor.

KURBAN BAYRAMI SONRASI YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

BDDK tarafından yapılan açıklamada, yeni düzenlemelerin Kurban Bayramı sonrasında yürürlüğe gireceği ifade edildi. Bu döneme kadar bankaların, müşterilerinin kart limitlerini gözden geçirerek gerekli ayarlamaları yapmaları gerektiği vurgulandı. Müşteriler ise, kart limitlerinin düşürülmesi durumunda oluşabilecek olası etkiler hakkında bilgilendirilecek.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.