Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

KKM'den hızlı çıkış: Son üç ayın en serisi

Şubatın ilk haftasıyla birlikte BDDK verilerine göre, kur korumalı mevduatla birlikte döviz mevduatında belirgin bir azalma gözlendi. KKM büyüklüğü geçen hafta 76,1 milyar lira düşerek 2 trilyon 382,5 milyar liraya geriledi. Bu durum, son üç ayın en hızlı çıkışı olarak kaydedildi.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2024 10:37
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 10:37
Kaynak: KARAR
KKM'den hızlı çıkış: Son üç ayın en serisi

Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre; kur korumalı mevduat (KKM) büyüklüğü geçen hafta 76,1 milyar lira azalarak 2 trilyon 382,5 milyar liraya düştü. Bu düşüş, son 3 ayın en hızlı çıkışını temsil ediyor.

YURT İÇİ YERLEŞİKLERDE DE AZALMA

Aynı dönemde yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı da 2.4 milyar dolar azaldı ve Ekim 2023'ten bu yana en sert gerilemeyi yaşadı.

Gerçek kişilerin döviz mevduatında artış yaşanırken, tüzel kişilerin döviz mevduatında ciddi bir azalma meydana geldi. Gerçek kişilerin dolar ve Euro cinsi döviz mevduatını artırmasıyla birlikte, tüzel kişilerin döviz mevduatında önemli bir düşüş yaşandı.

Merkez Bankası'nın uluslararası rezervlerinde de azalma görüldü. Net uluslararası rezervlerde yaşanan gerileme, son 3 ayda üst üste devam eden bir trendi yansıtıyor.

REZERVLERDE DÜŞÜŞ

Ayrıca, Merkez Bankası'nın uluslararası rezervlerinin de azaldığı ve toplam rezervlerin 137 milyar 161 milyon dolardan 135 milyar 444 milyon dolara gerilediği kaydedildi. Bu azalışın, özellikle brüt döviz rezervlerinde yaşandığı ve altın rezervlerinde ise artış olduğu belirtildi.

Yabancı yatırımcılar ise hisse senedi ve Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) alımlarına devam ederken, Şirket Borçlanma Senedi (ŞBS) stoklarında bir düşüş yaşandı.

Kaynak: KARAR

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.