Hava Durumu

Kreşlere rekor zam: Yeni dönem ücretleri asgari ücreti geçti

Yeni sezon için kreş ve anaokullarının belirlediği fiyatlar ağızları açık bıraktı. Asgari ücreti bile geride bırakan fiyatlar, velileri büyük bir sorunla karşı karşıya getirmiş durumda. İşte, kreş ve anaokulu fiyatlarında gelinen son nokta…

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2024 14:19
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 14:19
Kaynak: Duvar
Kreşlere rekor zam: Yeni dönem ücretleri asgari ücreti geçti

Gazete Duvar’ın haberine göre, son dönemlerde rekor artış gösteren kreş fiyatları veliler kadar kreş sahiplerini de zorluyor. Veliler istenen ücreti karşılayamadıkları için işten ayrılıp çocuklarının eğitimi ile kendileri ilgilenmeyi düşünüyor. Kreş sahipleri ise öğrenci bulamadıklarından masrafları karşılayamıyor. Bu durumda kreşlerde eğitim veren öğretmenler de hakları olan maaşı alamadıklarından şikayet ediyor.

KREŞ ÜCRETİ MAAŞI GEÇTİ

2024-2025 sezonu için erken kayıt fırsatları reklamı ile kreşlerin istediği yıllık ücret, ay bazında hesaplandığı zaman asgari ücreti geride bıraktı. Üstelik ücretler, kreşin yer aldığı konum, sosyal olanaklar, eğitim sistemi, yapılan aktiviteler, sınıftaki çocuk sayısı ve eğitim diline göre de artış gösterebiliyor.

Kreşe ödediği miktarı asgari ücretle karşılaştıran anne Halime Demir, “2022 yılında, ilk işe başladığımda asgari ücret 5 bin 500 TL’ydi. Ben o dönem kızımın kreşine aylık bin 750 TL ödüyordum. Asgari ücret 8 bin 500 TL olduğunda 4 bin TL ödemeye başladım. Şu anda asgari ücret 17 bin TL ve kreş benden aylık 15 bin TL istiyor. Bunun içinde diğer masraflar da yok. Onları da hesaba kattığımda asgari ücretin üstüne çıkıyor. Kızımı üç yıldır aynı kreşe gönderdiğim için bu fiyatın bana özel olduğunu söylediler. İlk kez kayıt yapanlardan çok daha fazla isteniyor. Böyle giderse işi bırakır, kendim bakarım” dedi.

“MALİYETLER ARTTIKÇA FİYATLARI ARTIRMAK ZORUNDAYIZ”

İstanbul Ataşehir’de yer alan bir kreşin verdiği bilgiye göre, sadece Türkçe eğitim verilen sınıfların aylık ücreti 19.000 TL’den başlıyor. Türkçe’ye ek olarak İngilizce eğitim de verilen sınıflarda ise başlangıç fiyatı aylık 24.000 TL oluyor. Bu rakamlar 35.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Kreşin sorumlu müdürü ise fiyatlardaki artışla ilgili şunları söyledi:

“Bir yıllık ücreti peşin ödemek isteyenlere bir miktar indirim uygulayabiliyoruz. Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyenlere de yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnanın bu fiyatlar bizi de rahatsız ediyor. Ancak maliyetler arttıkça biz de fiyatları artırmak zorunda kalıyoruz”

FİYATLAR EN ÇOK İSTANBUL VE İZMİR’DE YÜKSEK

Özel Anaokulları Derneği’nin (ÖZADER) verdiği bilgiye göre, Türkiye’deki kreş ücretleri en yüksek İstanbul ve İzmir illerinde. Ülke genelinde ise ortalama ücretler aylık 13.000-50.000 TL arasında değişiklik gösteriyor.

ÖZADER Başkanı Hacı Murat Kuş, kayıt ücretlerindeki artışın nedeni olarak artan maliyetleri gösterdi. Kuş’un aktardığı bilgiye göre, İstanbul’da 50 öğrenci kapasitesi bulunan butik bir kreş binasının kirası 150.000 TL’den başlıyor. Maliyet kalemlerinin en büyüğü olan personel maaşları da hesaba katıldığında, 50 öğrenci kapasitesi olan bir kreşin aylık gideri 500.000 TL’yi buluyor.

Maliyetleri karşılayamayan kreş ve anaokullarının kapanma noktasına geldiğini de belirten Kuş, “Eskiden 100 öğrenci kapasiteli bir kreş, kendi kontenjanını rahatlıkla doldurabiliyordu. Şu anda 50 öğrenci bile zor bulunuyor. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da 1652 tane özel anaokulu vardı. Bunların yaklaşık 500 tanesi el değiştirmek veya kapanmak zorunda kaldı” ifadelerine yer verdi.

ÖĞRETMENLERİN MADURİYETİ HEP DEVAM EDİYOR

Kreş ücretlerindeki artış devam etse de öğretmenler için değişen hiçbir şey olmuyor. Anaokulu ve kreş öğretmenlerinin çoğu, asgari ücretin altında, güvencesiz bir şekilde çalışmak zorunda olduklarını öne sürüyor.

Kaynak: Duvar

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.