Hava Durumu

Memur ve emeklilerin yeni dönem zammı ne kadar olacak? Gözler 3 Temmuz'da...

Yeni dönem zamlı maaşlar için heyecanlı bekleyiş başladı. 3 Temmuz’da haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur ve emeklilere verilecek 6 aylık enflasyon farkı netleşecek. Peki kim ne kadar zam alacak? En düşük emekli maaşı için beklenti ne?

Haber Giriş Tarihi: 25.06.2024 08:10
Haber Güncellenme Tarihi: 25.06.2024 08:10
Kaynak: Milliyet
Memur ve emeklilerin yeni dönem zammı ne kadar olacak? Gözler 3 Temmuz'da...

Milyonlarca emekli ve memurun gözü kulağı 3 Temmuz tarihinde.

TÜİK, haziran ayı tüketici fiyatlarını açıklayacak.

Kritik veri sonrası memur ve emeklilerin alacağı 6 aylık enflasyon farkı da netleşecek.

Peki SSK, Bağkur, memur emeklileri ve memurlara bir refah payı verecek mi?

Tüm gruplar için zam oranı eşitlenecek mi? En düşük emekli maaşı için beklenti ne?

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “Ocak ve mayıs aylarında ilişkin enflasyon oranı belli oldu. Toplamda yüzde 22.72’lik enflasyon farkı çıktı. Haziran ayı enflasyonunun yüzde 2.50 ile yüzde 3 arasında gerçekleşmesini bekliyoruz. Bununla beraber 6 aylık enflasyon yüzde 25-26 arasında seyredecektir.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİNE NE KADAR ENFLASYON FARKI VERİLECEK?

SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 25 ile yüzde 26’lık net enflasyon farkını almaya hak kazanacaklar ama memur emeklilerinin toplu sözleşmeden kaynaklı 5 puan kayıpları var. Ocak ayında yüzde 15 olan toplu sözleşme zammı temmuz ayında yüzde 10 olarak belirlenmişti. O nedenle memur ve memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerinden 5 puan daha az zam farkı alacaklar.

ZAM ORANLARI EŞİTLENİR Mİ?

Daha önceki dönemlerde SSK ve Bağkur emeklileri, memur emeklileri maaşlarına göre daha düşük zam alacakken, zam oranları eşitlenmişti. Ben bu dönemde memur emeklisi lehine bir eşitleme olacağını düşünüyorum.

KÖK MAAŞLARA DÜZENLEME OLACAK MI?

Kök maaşlara ilişkin bir düzenleme beklentisi var. Şu anda en düşük emekli maaşı 10 bin TL. Kişinin kök maaşı 8 bin TL ise yüzde 25 enflasyon farkı eklendiğinde bu 10 bin TL’ye tekabül ediyor. Yani kök maaşı 8 bin TL ve altında olan kişiler yeni dönem zammından yararlanamıyor. Kök maaşa bir düzenleme olursa bundan sonraki dönemlerde enflasyon beklentisi çıpalanacaktır.

Emeklilerimiz gelecek dönemde ne kadar maaş zammı alacaklarını bilirlerse enflasyon beklentileri ona göre çıpalanır. Kök maaş en düşük emekli maaşına sabitlenmelidir.

REFAH PAYI VERİLECEK Mİ?

Refah payına ilişkin şu an için resmi bir açıklama yok. Ancak ben bu dönemde yüzde 25-26 olan enflasyon farkının yüzde 30’a tamamlanacağını düşünüyorum. SSK, Bağkur ve memur emeklilerine refah payı verilecektir. Ancak aktif çalışan memurlara refah payı verileceğini düşünmüyorum. Seyyanen zam artışı ile birlikte memurlarla özel sektördekiler arasında maaş farkı açıldı. Memurların alacağı zam oranı yüzde 20’ler civarında olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşı 10 bin TL’den enflasyon farkı kadar artırılırsa 12 bin 500 TL olur. Ancak bir önceki dönemde 7 bin 500 TL olan en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye yükseltilmişti. Eğer bu dönemde en düşük emekli maaşı yüzde 50 artışla 15 bin TL’ye tamamlanırsa emeklilerimiz rahat bir nefes almış olur.

Hayat pahalılığı ortada, sıkı para ve maliye politikası var. Ekonomi yönetimi enflasyonla mücadelede bulunuyor. Şu anda ben en düşük emekli maaşının 15 bin TL’ye ulaşması gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede asgari ücret ile en düşük emekli maaşı arasında makas kapanmış olur.”

Kaynak: Milliyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.