Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Fatih Karahan oldu

Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından, Fatih Karahan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak atandı.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2024 00:10
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2024 00:17
Kaynak: Haber Merkezi
Merkez Bankası'nın yeni başkanı Fatih Karahan oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın sürpriz istifa kararının ardından, bankanın yeni başkanı belli oldu. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Fatih Karahan, TCMB’nin yeni başkanı olarak atandı.

Hafize Gaye Eran, babası Erol Erkan hakkında ortaya atılan, banka içindeki işleyişe müdahale ettiği ve çeşitli ayrıcalıkların sağlandığı iddiaları sonrası, bu durumun aile bireyleri üzerindeki olumsuz etkilerini gerekçe göstererek istifa ettiğini duyurdu.

İddialar arasında, Erol Erkan’ın bankada oda, koruma ve makam aracı tahsis edilmesi, gayri resmi olarak yönetici konumunda olması ve personel üzerindeki etkileri gibi konular bulunuyor.

RESMÎ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Fatih Karahan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Guvernörlüğüne getirilmesine ilişkin karar Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

FATİH KARAHAN KİMDİR?

Hafize Gaye Erkan’ın 9 Haziran 2023’te Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının ardından, üst yönetimde de 28 Temmuz 2023'te değişmişti. 

Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine getirilen isimlerden biri olan ekonomist Fatih Karahan ABD’de yaşıyordu.

Temmuz 2023'te sosyal medya hesabından uçağın içinde ailesiyle birlikte göründüğü bir fotoğraf paylaşan Karahan, takipçilerinin nereye seyahat ettiğini sorması üzerine Türkiye yanıtını vermişti. 

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. 

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atandı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.