Hava Durumu

Milyonlar yeni zam oranına kilitlendi: En düşük emekli maaşı için 3 farklı tahmin!

Yeni dönem emekli maaşlarının açıklanmasına son 2 enflasyon verisi kaldı. Önce 3 Haziran’da mayıs ayı enflasyon rakamı belli olacak, ardından 3 Temmuz’da haziran verisi ile birlikte emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranı netleşecek. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte uzman isimlerden 3 farklı tahmin...

Haber Giriş Tarihi: 01.06.2024 09:04
Haber Güncellenme Tarihi: 01.06.2024 09:04
Kaynak: Milliyet
Milyonlar yeni zam oranına kilitlendi: En düşük emekli maaşı için 3 farklı tahmin!

3 Haziran tarihinde mayıs ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Ekonomi yönetimi tarafından yapılan açıklamalarda mayıs ayında enflasyonun pik yapacağı ve sonraki aylarda düşüşe geçeceği belirtilmişti. 3 Temmuz tarihinde haziran ayı enflasyonunun da açıklanması ile birlikte yılın ilk 6 ayına ilişkin enflasyon rakamları netleşmiş olacak.

Peki enflasyon rakamlarına göre en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Konuyla ilgili 3 uzman isim milliyet.com.tr’ye çarpıcı tahminlerde bulundu.

AHMET KURTULUŞ: YÜZDE 25-30 BANDINDA OLACAK

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. 4 aylık enflasyon verisi 18.72 olarak gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek mayıs ayı enflasyonunun yüksek beklendiğini bildirdi. Bakan Şimşek Haziran ayı ile birlikte enflasyonda hissedilir ölçüde düşüş yaşanacağını söyledi.

Tüm bunları değerlendirdiğimizde 6 aylık enflasyon rakamlarının yüzde 25 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. Emekli maaşlarına yüzde 25 enflasyon farkı verilecektir veya yüzde 5 ilave refah payı ile birlikte yüzde 30 zam yapılabilir. Artış oranı yüzde 25-30 bandında olacaktır.

En düşük emekli maaşına ise bu oran civarında bir yansıma olacaktır. Ben en düşük emekli maaşının 10 bin TL seviyesinden 12 bin 500 TL’ye çıkacağını değerlendiriyorum.

EKONOMİST MUHAMMET BAYRAM’DAN YÜZDE 50 BEKLENTİSİ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “Şu anda en düşük emekli maaşı 10 bin TL seviyesinde. Bir hayli düşük kaldığını görebiliyoruz. En düşük emekli maaşına yüzde 30 değil de daha fazla bir oranda zam yapılacağını düşünüyorum. Benim tahminim en düşük emekli maaşına yüzde 50 zam yapılarak 15 bin TL seviyesinde belirlenmesidir.

EYT ile birlikte emeklilik sisteminin dengesi bozuldu. Normalde 1 çalışanın 3 emekliyi finanse etmesi gerekirken, 1 çalışan 1.5 emekliyi finanse ediyor. Bu Hazineye ciddi bir yüktür. Devletimiz her zaman emeklilere enflasyondan daha fazla artış yaptı.

Bu sene sonu itibarıyla emeklilere refah payı artışı öngörmüyorum. Ancak ara dönemde emeklilere bir refah payı artışı yapılacaktır.

10 bin TL olan en düşük emekli maaşı 15 bin TL’ye yükseltilirse 17 bin TL olan asgari ücretle aradaki makas kapanacaktır.”

SOSYAL GÜVENLİK MÜŞAVİRİ EMİN YILMAZ: 6 AYLIK ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 25,46

“Emekli maaş farkları yasal olarak enflasyon verisi üzerinden hesaplanıyor. Burada 4 aylık Ocak-Nisan enflasyon verisi ,72 olarak açıklandı. Yeni dönem emekli maaşlarının belli olması için Mayıs ve Haziran enflasyon verilerinin açıklanması gerekiyor. Tam net tarih verilmesi gerekirse TÜİK, 3 Temmuz saat 10.00’da haziran ayı enflasyonunu açıklayacak.

Burada tahminler üzerinden ilerlersek mayıs ayında yayınlanan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi toplu sonuçlarına göre Mayıs ayında enflasyonun %3,04, Haziran ayında ise %2,56 olarak belirleneceği tahmin edilmektedir. Bu veriler ışığında Ocak Haziran dönemi enflasyon tahmini %25,46 olarak hesaplanmaktadır.

İşte buradaki %25,46’lık veri SSK, Bağkur emeklilerine verilecek maaş farklarını temsil etmektedir. Emekli Sandığı emeklilerine ise toplu sözleşmeden kaynaklı %20 oranında zam açıklanacağını tahmin etmekteyim.

Burada yapılacak olan refah payı beklentisi ile alakalı muhtemel olarak geçmiş dönem zamlarına bakıldığı takdirde bütün emeklilerimize eşit zam verildiğini geçmiş dönemlerde gözlemlemekteyiz. Yani bütün emeklilere %25,46 zam verileceği ekstra olarak % 5 ile arası refah payı verilmesi gündemde olabilir.

Yapılacak olan zamlar kök aylıklara geldiğinden dolayı bazı emeklilerimiz buradaki artıştan tam olarak faydalanamayacağı için, olasılıklar dahilinde en düşün taban aylık dediğimiz 10 bin TL’lik rakamın 12 bin 500 ile 15 bin arasında bir rakama getirileceğini düşünmekteyim.”

Kaynak: Milliyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.