Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Milyonlarca emekli 5 bin TL'lik ikramiyeyi bekliyor! SGK o tarihe göre hazırlık yaptı

Çalışan emekliye 5000 TL ikramiye ne zaman ödenecek? Sorusu milyonların gündeminde kalmaya devam ediyor. Cumhuriyet ikramiyesi ödeme tarihleri için gözler yetkililerden gelecek açıklamalara çevrilirken yeni bir detay ortaya çıktı. Meclis’teki bütçe görüşmeleri nedeniyle 2. Torba Yasa şimdilik beklemeye alınırken, 5000 TL ikramiyenin ayın son günlerinde hesaplara yatacağı öngörüldü.

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2023 13:48
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2023 13:48
Kaynak: MyNet
Milyonlarca emekli 5 bin TL'lik ikramiyeyi bekliyor! SGK o tarihe göre hazırlık yaptı

Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla emeklilere bir defalığına verilen 5000 TL ikramiye 11-15 Kasım tarihlerinde ödendi. Kasım ayında yapılan ödemeden, herhangi bir işte çalışmayan emekliler yararlandı. Kamuoyundan gelen eleştiriler üzerine çalışan emeklilere de ikramiye ödenmesi kararı alındı. Bununla ilgili yasal düzenleme torba kanun teklifine konuldu.

TORBA KANUNA BÜTÇE ENGELİ

Kanun teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Genel Kurul’da ise teklifin ilk 46 maddesi kabul edildi. Ancak, bütçe görüşmeleri dolayısıyla torba kanun teklifi görüşmelerine ara verildi.

TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri 25 Aralık’ta sona erecek. Toplam 86 maddeden oluşan teklifin kalan maddelerinin ise 26-27 Aralık tarihlerinde görüşülmesi bekleniyor.

ÇALIŞAN EMEKLİYE 5000 TL İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu, teklifin planlandığı gibi yasalaşması halinde Aralık ayı sona ermeden ikramiyelerin emeklilere ödenmesi için hazırlık yaptı. Muhalefet partilerinin teklifle ilgili bazı maddelerde çekinceleri olsa da ikramiyenin bu ay yetişmesi için görüşmelerin hızla tamamlanması için çaba sarf etmesi bekleniyor. Teklifin yasalaşması konusunda son anda bir sürpriz gelişme yaşanmazsa 5000 TL ikramiyenin ayın son günlerinde hesaplara yatması öngörülüyor.

Böylece, çalıştıkları için daha önce ikramiye alamamış bulunan 4 milyon 688 bin 945 kişiye ikramiye ödenecek.

O TARİHTEN ÖNCE EMEKLİLİK DİLEKÇESİ VERENLER DE EMEKLİ İKRAMİYESİ ALABİLECEK

Teklif yasalaştığında, Ekim ayında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık ve gelir alanlardan daha önce ikramiye ödenmemiş olan herkese ikramiye verilecek. Eylül ayında emeklilik dilekçesi verenlerin aylıkları 1 Ekim tarihinden geçerli olmak üzere bağlanacağından, henüz aylığınız bağlanmamış olsa bile ikramiyeden yararlanabilecek. İkramiye, ilk aylık ödemenizle birlikte hesabınıza yatırılacak. Emeklilik dilekçesini 30 Eylül’den önce veren herkes, emekli aylıkları bağlandığında ikramiye alabilecek.

Kaynak: MyNet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.