Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

SSK ve BAĞKUR emeklileri dikkat: Ek zam kararı Resmi Gazete'de! İşte ödemelerin yapılacağı tarih...

En düşük emekli maaşının 10 bin TL olması ve emekli maaşlarına ilave zam yapılmasını öngören çalışma hayatına ilişkin kanun teklifi Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki ek zam yapılan emeklilerin fark ödemeleri ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2024 08:27
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2024 10:24
Kaynak: Milliyet
SSK ve BAĞKUR emeklileri dikkat: Ek zam kararı Resmi Gazete'de! İşte ödemelerin yapılacağı tarih...

Kanuna göre, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarında ocak ödeme dönemi itibarıyla geçerli olacak 6 aylık artış oranı yüzde 49,25 oldu. En düşük emekli aylığı, ocak ödeme döneminden itibaren uygulanmak üzere 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltildi.

Kısa çalışma gerekçelerine "genel salgın" durumu da eklendi. Sigortalının kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için gereken asgari prim ödeme gün sayısı 600'den 450'ye indirildi.

Sigortalının kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmesi için kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi bulunması ve son 3 yılda en az 450 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekecek.

ZAM FARKI HESAPLARA NE ZAMAN GEÇECEK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, SGK ve İŞKUR İl Müdürleri İstişare Toplantısı'nda konuştu.

Bakan Işıkhan, konuşmasında şunları kaydetti;

Ocak 2024 itibarıyla yüzde 49,25 oranında yükseltme yaptığımız SSK ve Bağkur emeklilerimiz ile hak sahiplerinin aylık fark tutarlarını ödemeye başlayacağız. SSK kapsamında emekli olan vatandaşlarımız için 6 Şubat’ta gerçekleştirilecek. Bağkur kapsamında emekli olan vatandaşlarımız için 7 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

EK ZAM ALSA DAHİ KÖK MAAŞI 10 BİN TL’NİN ALTINDA KALANLARIN DURUMU NE OLACAK?

Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz’ın açıklamaları şu şekilde: “Özellikle çalışma hayatını ilgilendiren önemli maddelerin de bulunduğu ilgili yasa Meclis sürecinden geçmiş bulunmaktadır. Şubat ayının ilk haftasında ödeneceğini tahmin etmekteyim. Sayın Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan’ın da bu yönde beyanatları mevcuttur.”

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram’ın açıklamaları şu şekilde: “SSK ve Bağkur emeklilerinin ek zamları Meclis’te yasalaştı. Emekliler ocak ayında maaş zam farklarını alamadılar. Şubat ayında ise hem yüzde 49.25’lik zammı alacaklar hem de alamadıkları yüzde 11.68’lik zam farkını alacaklar. Ek ödemeler şubat ayı itibarıyla yapılacaktır. İlave ödemeler maaş dönemi beklenmeksizin yatırılır.

Zamlı kök maaşları 10 bin TL’nin altında kalanların maaşları 10 bin TL’ye tamamlandı. Kök maaş ile en düşük emekli maaşına bir düzenleme yapılması gerekiyor. Kök maaşlar en düşük emekli maaşına eşitlenmelidir.

Yaklaşık 5 milyon emeklinin en düşük emekli aylığı aldığı SGK kaynakları ile doğrulanıyor. Bu düzenleme birçok vatandaşı etkileyecektir. Ben daha sonrasında dezenflasyonist sürece girileceği için en düşük emekli maaşının kök maaşa eşitlenmesini bekliyorum.

EMEKLİLİKTE İKİ ÖNEMLİ DÜZENLEME GELİYOR

Ev hanımlarının şu anda primleri en düşük 6 bin 400 TL, en yüksek ise 48 bin TL civarında. Bu yasalaşırsa devletimiz 3’te 1’ini karşılayacak. Burada ev hanımlarının daha az prim ödeyerek emekli olabilmesinin önü açılacak.

Esnafa erken emekliliğin de bu sene içerisinde halledileceğini düşünüyorum. Esnafın 9 bin gün ile emekli olması söz konusu. Bunun kademeli bir şekilde 7 bin 200 güne düşürülmesini bekliyoruz. Ev hanımlarına prim desteği yakın zamanda yürürlüğe girecektir. Bağkur’luların prim gün sürelerinin 7 bin 200’e düşmesinin de bu sene içerisinde yapılmasını bekliyorum.”

İŞTE EK ZAM ÖDEMELERİNİN HESAPLARA YATACAĞI TARİH

Çalışma ve Sosyal Bakan Vedat Işıkhan, “Zam oranları Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra oluşan aylık farkları, yaklaşık bir hafta içerisinde emeklilerimizin hesabına yatmış olacak” açıklaması yapmıştı.

Kaynak: Milliyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.