Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tapu sahiplerine müjde: Alınan paralar iade edilecek

200 metrekareyi geçmeyen ve tek meskeni olan mülk sahiplerinin emlak vergisinden muaf tutulacağı belirtilse de, çok sayıda kişiye gönderilen ihtarnameler ile emlak vergisi ödemeleri tahsis edildi. İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2024 21:11
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 21:11
Kaynak: KARAR
Tapu sahiplerine müjde: Alınan paralar iade edilecek

Vergi mükellefi olan ev sahiplerinden tahsis edilen emlak vergisi, geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemeyle sınırlandırılmıştı. Yetkili kurumlar tarafından yapılan açıklama ile bazı istisnai durumlara sahip olan kişilerin emlak vergisi ödemesi gerekmediği ortaya çıkarken, yapılan açıklama ile kimlerin bu istisnaya dahil olup olmadığı belli olmuştu.

EMLAK VERGİSİ ALINMAYACAK

Konu hakkında açıklama yayınlayan Kamu Denetçiliği Kurumu, şu ifadeleri kullandı: "Bakanlar Kurulunca belirlenecek indirimli vergi oranından, Türkiye'de brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olan veya tek meskenin intifa hakkına sahip bulunan; gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları emekli, dul, yetim, ölüm ve malûliyet aylığından ibaret bulunanlar yararlanacaktır."

ALINAN PARALAR İADE EDİLECEK

Gazete Pencere'de yer alan habere göre, yapılan istisna bildirimine rağmen, emlak vergisi ödememesi gereken çok sayıda vatandaş, kendilerine iletilen tebliğ nedeniyle şu ana kadar ödemelerini gerçekleştirdi.

Emlak vergisi ödemekte olan milyonlarca kişinin aslında vergi mükellefi olmadığının ortaya çıkması üzerine açıklamalarda bulunan Ombudsmanlık kurumu, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun belirttiği emsal karara dayanarak, emlak vergisi iadesinin yapılacağını açıkladı.

Bugüne kadar emlak vergisi istisnalarından yararlandığı halde ilgili kurumlara ödeme gerçekleştiren vatandaşlar, başvuru halinde paralarını iade alacak. Ayrıca dosya masrafları da devlet tarafından karşılanacak.

Kaynak: KARAR

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.