Hava Durumu

Visa ve Mastercard'ın ücret sınırına uzatma geliyor

Visa ve Mastercard'ın Avrupa Birliği'nde AB dışı banka veya kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerden aldığı komisyon oranları değişmeden devam edecek. Ödeme devleri, banka kartlarında yüzde 0,2, kredi kartlarında ise yüzde 0,3 sınırını koruyacak.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2024 11:46
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2024 11:46
Kaynak: KARAR
Visa ve Mastercard'ın ücret sınırına uzatma geliyor

Dünyanın önde gelen iki büyük ödeme ağı operatörü Visa ve Mastercard, 2018 yılında Avrupa Birliği (AB) ile yaptıkları anlaşma kapsamında, AB dışı banka kartı ödemelerinde yüzde 0,2, kredi kartı ödemelerinde ise yüzde 0,3 oranında ücret sınırı uygulamayı kabul etmişti. Bu anlaşma, AB dışından gelen turistlerin ödemelerinde maliyetlerin düşürülmesini sağlarken, aynı zamanda AB'nin antitröst soruşturmasını sonlandırma amacı taşımaktaydı.

KASIM 2029'A KADAR UYGULANACAK BÖLGELER ARASI DEĞİŞİM ORANI AYNI

2018'de belirlenen bu ücret sınırlamalarının süresi Kasım 2024'te sona erecek olmasına rağmen, Avrupa Komisyonu bu düzenlemelerin devam etmesine istekli olduğunu belirtti. Komisyon, Kasım 2029'a kadar banka ve kredi kartı işlemlerinde uygulanacak bölgeler arası değişim oranlarının aynı kalacağını duyurdu. Bu kapsamda, kartlı ödemelerde banka kartları için yüzde 0,2, kredi kartları için ise yüzde 0,3 oranları sabit kalacak. Kartsız işlemler için ise banka kartları yüzde 1,15, kredi kartları ise yüzde 1,5 oranında ücretlendirilmeye devam edecek.

Komisyonun açıklamasında, sınır ötesi e-ticaret işlemlerinin mağaza içi ödemelerden farklı olduğunun altı çizildi. 2019 yılında kabul edilen taahhütler ve yeni taahhütler doğrultusunda, bu farkın kabul edildiği ve düzenlemelerin buna göre şekillendirildiği belirtildi.

Bu uzatma kararı, Visa ve Mastercard'ın AB ile olan ilişkilerini güçlendirirken, tüketicilere ve işletmelere de daha şeffaf ve sabit maliyetlerle ödeme yapma imkanı sunacak.

Kaynak: KARAR

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.