Hava Durumu

AK Parti MYK’da seçimi değerlendirecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından bugün partisinin MYK’sını toplayarak, kurmaylarıyla seçim sonuçlarını değerlendirecek.

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 08:43
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 08:43
Kaynak: Milliyet
AK Parti MYK’da seçimi değerlendirecek

AK Parti, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde 2019’da kazandığı aralarında 14’ü büyükşehir 39 il belediyesinin 4’ü büyükşehir 18’ini kaybetti. 2019 yerel seçimlerinde tüm Türkiye’de yüzde 44,33 oy alan partinin oy oranı önceki günkü seçimlerde yüzde 35,48’e geriledi. Seçim sonrası Erdoğan ilk olarak MYK’yı toplantıya çağırdı. Toplantıda seçim sonuçları il ve ilçeler özelinde tek tek masaya yatırılacak. Bu ön değerlendirmenin ardından AK Parti sonuçlara ilişkin sandık bazına kadar inerek detaylı bir analiz çalışması yürütecek.

Sonuç tartışılıyor

Parti içinde seçimde alınan sonucu etkileyen faktörler de 31 Mart gecesinden itibaren tartışılmaya başlandı. AK Parti kulislerinde öncelikle emeklilerin maaş artışı beklentisinin seçim öncesinde karşılanamamış olmasının sonuçlara doğrudan etkisi olduğu düşünülse de, partili seçmeninin sandığa gitmekte isteksiz kalması, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’nin iktidar gücünü koruduğu düşüncesiyle tabanın Yeniden Refah Partisi’ne oyunu kaydırmakta sakınca görmemesi de diğer nedenler olarak sayılıyor. Mayıs 2023 seçimlerine Cumhur İttifakı ortağı olarak giren YRP, 31 Mart seçimlerinde “müstakil aday” formülü ile oylarını yüzde 6’nın üzerine taşıdı. AK Parti’nin, henüz ilk yerel seçim deneyimini yaşayan YRP’ye iki önemli kalesi olan Şanlıurfa ve Yozgat’ı kaptırdığı, muhafazakâr seçmenin yoğun olarak yaşadığı Konya’da YRP’nin AK Parti’den yüzde 23; Elazığ’da 21; Kayseri’de yüzde 19 oranında oy kopardığı değerlendiriliyor.

Kaynak: Milliyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.