Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ali Babacan: Deprem göz göre göre geldi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bir yıl önce yaşanan depremlerin yıl dönümünde bir videopaylaşarak hayatını kaybedenleri andı. 

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 09:04
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 09:04
Kaynak: Haber Merkezi
Ali Babacan: Deprem göz göre göre geldi

BabacanKahramanmaraş’ta bulunan bir otelin enkazının önünden seslendiği videoda, aynı otelde 13 Temmuz 2021 tarihinde yaptığı konuşmayı hatırlattı. Depremden bir buçuk yıl önceki konuşmasında “Bölgeyle ilgili bir ‘deprem acil eylem planı’nın derhal oluşturulması gerekiyor” cümlesini kuran Babacan, konuşmayı yaptığı otelin depremde yıkılacağının yetkililerce bilindiğini belirtti. Ali Babacan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“ÖNLEM ALMASI GEREKENLER SADECE İZLEDİ”

“6 Şubat depremlerinden bir buçuk sene evvel burada, o yıkılan otelde Kahramanmaraş il kongremizi yapmıştık. O yıkılan otelde demiştim ki, ‘Uzmanlar uyarıyor, ‘Doğu Anadolu Fayı’nın Maraş bölümünde 500 yıldır birikmiş bir enerji var’ diyorlar. Bölgeyle ilgili bir ‘deprem acil eylem planı’nın derhal oluşturulması gerekiyor, derhal. Bu işin ‘sonra bakarız’ı yok. Bu işin şakası yok’ demiştim. Deprem geliyor diye diye geldi. Önlem alması gerekenler, şehri depreme dirençli hale getirmesi gerekenler sadece izledi.”

“İLGİLİLER BİLİYORDU BURANIN SAĞLAM OLMADIĞINI”

“6 Şubat sabahı yıkılan otele saatlerce kimse ulaşamadı. Günler sonra arama kurtarma çalışmaları başladı. Kimse canlı kurtarılamadı. Çok kıymetli, sevdiğim bir arkadaşımın gencecik kardeşi de buradaydı, bu oteldeydi. Beytullah’ın cansız bedenine on bir gün sonra ulaşıldı. Beytullah buraya iş için gelmişti. Burada kalmıştı çünkü şehrin merkeziydi ve 4 yıldızlı bir oteldi. Oysa ilgililer biliyordu buranın sağlam olmadığını. Yaptıkları tatbikatta buranın yıkılacağını yazmışlardı.”

“İNSANLAR ELLERİYLE EVLATLARINA ULAŞMAYA ÇALIŞTILAR”

“Hem deprem olacağını hem de bu binanın yıkılacağını biliyorlardı. Ve bu otel yine de açıktı, hizmetteydi. 11 gün boyunca burada, bu yıkılan otelde, çevredeki tüm yıkılan binaların yanında, tüm şehirlerde insanlar, elleriyle evlatlarına ulaşmaya çalıştılar. Elleriyle enkazı kazmaya çalıştılar. Toprakları, taşları, demirleri tırnaklarıyla aşacaklarını sandılar. Deprem, göz göre göre geldi, göz göre göre canlarımız gitti.”

Twitter hesabındaki paylaşımda, Ali Babacan şu ifadeye yer verdi:

“Deprem ‘geliyorum’ dedi, önlem alması gerekenler kulaklarını tıkadı. Göz göre göre canlarımız gitti.Unutmadık, asla unutmayacağız… 6 Şubat’ta ihmallere kurban verdiğimiz her bir canımızı rahmetle anıyorum. #6Şubat2023”

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.