Hava Durumu

Babacan'dan Erdoğan'a tepki: Bu dipsiz kuyuyu kazan sizsiniz

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 29 Mart Cuma akşamı Bitlis’te iftar programında konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2024 13:11
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2024 13:11
Kaynak: Haber Merkezi
Babacan'dan Erdoğan'a tepki: Bu dipsiz kuyuyu kazan sizsiniz

Babacan konuşmasında ekonomiye ve İsrail’le devam eden ticarete değindi.

Ali Babacan’ın konuşmasından başlıklar şu şekilde:

“1 TRİLYON LİRA KARŞILIKSIZ PARA BASTILAR GEÇTİĞİMİZ SEÇİMDEN BU YANA”

“Ne diyor, ‘dipsiz kuyu’ diyor. ‘Dipsiz kuyu’ diyor enflasyona, bu dipsiz kuyuyu kazan sizsiniz. Merkez Bankası’na karşılıksız parayı bastırırsanız enflasyon olur bu ülkede. Gizli saklı yapıyorlar bakın. Biz açıklamasak, inanın örtbas etmeye kalkacaklar. Nasıl zamanında o meşhur 128 milyar doları ilk ben açıkladım, bir genel başkan olarak canlı yayında, bakın şimdi de diyorum ki, tam 1 trilyon lira karşılıksız para bastılar geçtiğimiz seçimden bu yana. Basmadılarsa çıksınlar açıklasınlar.”

“MERKEZ BANKASI’NIN ARKA KAPISINDAN SATTIKLARI DÖVİZ MİKTARI SON BEŞ HAFTADA 25 MİLYAR DOLARI GEÇTİ”

“Bu kadar karşılıksız paranın basıldığı bir ülkede enflasyon düşer mi? Ve gizli saklı bakın. Merkez Bankası’nın arka kapısından sattıkları döviz miktarı sadece son beş haftada 25 milyar doları geçti. Doğru, hesaptan kaçar mı? Niye gizli saklı yapıyorsun, niye açıklamıyorsun?  Tam 13 yılda biz 8 milyar dolar satmışız, şeffaf, açık, hâlâ bugün Merkez Bankası’nın web sitesinde açıklanmış durumda.”

“ÖZEL SEKTÖR SENİN İZNİN OLMADAN BİR TANE ÇORAP GÖNDEREBİLİR Mİ?”

“Ne diyor Ticaret Bakanı, çıkmış, ‘biz’ diyor ‘devlet olarak satmıyoruz ki, özel sektör satıyor, biz ne yapalım’ diyor. Ya arkadaş, sen kimi kandırıyorsun ya? Özel sektör senin iznin olmadan bir tane çorap gönderebilir mi oraya? Bir kutu ürün gönderebilir mi? Hepsi devletin izniyle olan işler. Ben buradan Sayın Erdoğan’a çağrı yapıyorum. Hemen, bu akşam, at imzayı, durdur ticareti, bu kadar basit inanın ya. Bir imza atacak, resmî gazetede yayınlanacak, ticaret kapanmıştır, bitti. Ama yapmıyorlar.”

“YİYECEK KUYRUĞUNDA BEKLEYEN İNSANLARIN TEPESİNE BOMBA YAĞDIRIYORLAR”

“Türkiye’de emeklimiz de, çiftçimiz de çok zor şartlarda yaşıyor ama asıl feryadın büyüğü arkadaşlar, Gazze’den geliyor. 32 bin insan öldü bugüne kadar. Bunların 20 bini kadın ve çocuk. Bakın, 32 bin ölen var, 20 bini kadın ve çocuk. Yiyecek kıtlığı var, yiyecek kuyruğunda bekleyen insanların tepesine bomba yağdırıyorlar. Bizim hükûmet ne yaptı? İktidar ne yaptı? İsrail Gazze’ye saldırmaya başladığından bu yana ne yaptı? Somut hangi adımı attı? Hamaset yapmaktan kolay bir şey yok. İnsanları meydanlara topla, bağır çağır, konuş, ee? Sonuç? Sıfır. Somut hangi adım? Yok.”

“ALINAN KARARLAR MİLLETİMİZİN KAHİR EKSERİYETİNİN MENFAATİNE OLAN KARARLAR DEĞİL”

“Şu anda Türkiye bunun tam 2 katı zenginliğe ve 2 katı gelire ulaşmış bir ülke olabilirdi, çok rahat. İnanın çok rahat o günlere ulaşabilirdik. Fakat adaletten, hukuktan uzaklaştılar. Ehil-dürüst kadrolar bir kenara itildi; yandaşlar, emir kulu tipler ve iktidardan menfaatlenen insanlar oralara öbeklenmeye başladı. Ve alınan kararlar milletimizin kahir ekseriyetinin menfaatine olan kararlar değil artık. Dikkat edin, alınan kararların çoğu sadece küçük bir zümrenin faydasına, onların yararına alınana kararlar.”

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN İKTİDARININ ULUSLARARASI MAHKEMELERLE İLGİLİ İSRAİL’E KARŞI TEK BİR ADIM ATTIĞI YOK”

“Elin Güney Afrika Cumhuriyeti, ta uzaklardaki Meksika, Şili; bunlar uluslararası mahkemelerde dava açtı. Uluslararası mahkemelere suç duyurusunda bulundu. ‘İsrail hükûmeti soykırımı yapıyordur’ dedi. ‘İsrail başbakanı savaş suçu işliyor’ dedi. Güney Afrika yapıyor, Meksika yapıyor, Şili yapıyor; Türkiye Cumhuriyeti’nin iktidarının şu ana kadar uluslararası mahkemelerle ilgili İsrail’e karşı tek bir adım attığı yok.”

“HEDEF 25 BİNDİ, ULAŞILAN RAKAM 13 BİN DOLAR”

“3.500 dolarlık milli gelirimizi 12.500 dolara çıkarttık. Ne zaman? Yıl 2013. 2023’ü hedef koyduk, ‘25 bin dolarlık milli gelire ulaşacağız’ dedik ‘2023’te’ dedik. Geçen sene, 2023 yılında milli gelir 13 bin dolarda kaldı. Ve bunu bir müjde olarak açıkladılar. Hatırlarsanız, Sayın Erdoğan çıktı, ‘Milli gelirimizi 13 bin dolara ulaştırdık’ dedi. Bundan 10 yıl önce zaten biz 12.500 dolara çıkarmışız, siz geriletmişsiniz. Eğer TÜİK’in o da rakamlarına güveniyorsak, 13 bin dolar. Hedef 25 bindi, ulaşılan rakam 13 bin dolar.”

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.