Hava Durumu

Bakan Fidan'dan ve AB Komiseri'nden peş peşe vize serbestisi açıklaması

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile AB Komşuluk ve Genişleme Komiseri Varhelyi düzenledikleri ortak basın toplantısında vize serbestisine konusuyla ilgili peş peşe açıklamalar yaptılar.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2024 15:47
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 15:47
Kaynak: Haber Merkezi
Bakan Fidan'dan ve AB Komiseri'nden peş peşe vize serbestisi açıklaması

Bakan Fidan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; 

Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusu prensipte mutabığız. Ama bunu daha pratik bir şekilde somut bir şekilde ilerletelim.

Bir diğer konu vize serbestliğine gidilmesi... Bu konu uzun yıllardır gündemde olan bir mesele. Kendi içimizde yapılması gerekenleri yapıp AB ile müzakereyi tamamıyla başlatmak.

Gerek göç, gerek güvenlik, gerek kovid sonrası dönemde kapasiteyi telafi edemediği için sıkıntılar yaşamaya başlamıştı. Bunu da epeydir Avrupalı meslektaşlarımızla müzakere ediyoruz. Başta iş adamlarımız ve öğrencilerimiz olmak üzere hem AB ile birebir konuşuyoruz hem de AB kurumlarıyla bu konuyu yakından görüşüyoruz.

Biz (Avrupa Birliği) onlar tercih kullanmıyor diye kendi merkez ülke olma stratejimizden ve tarihsel yolculuğumuzdan vazgeçmeyeceğiz.

Varhelyi'nin açıklamalarından satır başları şöyle; Ekonomik ilişkilerin de ilerleme göstermesi gerekiyor AB ve Türkiye arasında. Bunun için iş insanlarının da daha kolay seyahat edebilmeleri gerekiyor, tabi öğrencilerin de.

AB-TÜRKİYE ARASINDAKİ TİCARET HACMİNDEKİ ARTIŞ

AB-Türkiye arasında geçen yıl 200 milyar euro ticaret hacmine çıkmış. Türkiye AB'nin 5. en büyük ticaret ortağı. Bunu daha da geliştirmek gerekiyor. Türkiye'ye daha fazla yatırımı da ele aldık. AB-Türkiye Yatırım Platformu kuruldu. Sadece kamu değil özel yatırımlar da teşvik ediliyor bu platformda. Bu yıl çalışmayı tamamlamayı hedefliyoruz.

2,4 milyar euroluk doğrudan yatırımı mobilize etmeyi amaçlıyoruz

Her iki taraf da birbirimize daha fazla ihtiyaç olduğumuzu kabul ediyoruz. Üst düzey diyaloglar tekrar balayacak. Daha düzenli şekilde bir araya geleceğiz ve her şeyi daha hızlı ilerletebileceğiz.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.