Hava Durumu

Bir uyarı da Yunan bilim insanından: Marmara'da 7.5 büyüklüğünde deprem bekliyoruz!

Yunan bilim insanı Efthymios Lekkas, Marmara Denizi'nde 7.5 büyüklüğünde deprem beklediğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2024 16:58
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2024 16:58
Kaynak: Halk TV
Bir uyarı da Yunan bilim insanından: Marmara'da 7.5 büyüklüğünde deprem bekliyoruz!

Yunanistan'ın önde gelen bilim insanlarından Efthymios Lekkas, yakın zamanda İstanbul'da olası bir deprem hakkında yeni uyarılarda bulundu. Lekkas, 7.5 büyüklüğüne kadar bir depremin beklendiğini ifade ederek, "Bu tahminler yalnızca Türk sismologlara ait değil, dünyanın dört bir yanındaki ekiplerin tahminleriyle de uyumlu" şeklinde konuştu.

Yunanistan Deprem Planlama ve Koruma Örgütü Başkanı Efthimios Lekkas Prof. Dr. Efthymios Lekkas, İstanbul'da olası bir depremin büyüklüğü ve riski konusunda önemli uyarılarda bulundu.

İSTANBUL'DA 7.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLENTİSİ

Lekkas, son açıklamasında, Türk sismologlarının yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen ekiplerin tahminlerinin de örtüştüğünü belirterek, İstanbul'da 7.5 büyüklüğüne kadar bir depremin beklendiğini vurguladı.

KIRILMAMIŞ VE BÜYÜK DEPREME NEDEN OLMAYAN TEK PARÇA

Halk TV'de yer alan habere göre; Yunanistan Deprem Planlama ve Koruma Örgütü Başkanı Efthimios Lekkas, İstanbul'daki risk faktörlerine dikkat çekerek, Kuzey Anadolu fayının İstanbul'un güneyindeki sualtı bölgesinde kırılmamış ve büyük bir depreme neden olmamış tek parçası olduğunu ifade etti. Bu durumun, İstanbul'da büyük bir depremin gerçekleşme ihtimalini artırdığını belirtti.

Lekkas'ın uyarılarına göre, İstanbul'daki nüfus yoğunluğu ve yapı stoku, olası bir depremin etkilerini daha da büyütebilir. Şehirdeki evlerin üçte birinin sismik düzenlemelerden önceki eski yapılar olduğunu ve üçte birinin ise modern yapılar olduğunu vurgulayan Lekkas, bu durumun riski artırdığını dile getirdi.

Kaynak: Halk TV

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.