Hava Durumu

Diyanet'te lüks aracın ardından 'özel yemek' listesi gündem oldu

Diyanet son günlerde lüks araç kiralamalarıyla gündemdeydi. Şimdi de ortaya çıkan özel yemek listesi kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. İhale dosyasında haftanın dört gününde biftek, bonfile, et haşlama, et kızartma, tavuk, ciğer, kebap türleri ön plana çıkarılırken 3 günde çıkan sebze yemeklerinde ise yeterli oranda et kullanılması vurgusu dikkat çekti. Diyanet söz konusu haberle ilgili yaptığı açıklamada iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2024 18:45
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2024 18:46
Kaynak: MyNet
Diyanet'te lüks aracın ardından 'özel yemek' listesi gündem oldu

Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş için kiralanan lüks otomobil kamuoyunda tartışma konusu olmuştu. Tepki çeken kiralamanın ardından yeni bir gelişme daha yaşandı. Diyanet İşleri'nin yaptığı bir yemek ihalesi gündem oldu. Menüdeki zengin liste dikkat çekerken sebze yemeklerinde dahi 'yeterli oranda et kullanılacak' vurgusu bir kez daha tartışma konusu oldu.

13 MİLYON YEMEĞE

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre Diyanet, Elazığ Harput Dini İhtisas Merkezi’ndeki "Aday din görevlileri" için 26 Mart’ta yemek ihalesi düzenledi. 210 günlük yemek hizmeti için düzenlenen ihaleyi, yaklaşık 13 milyon TL teklif veren Aşsa Grup Yemekçilik Şirketi aldı.

İSTENİLEN YEMEKLER DİKKAT ÇEKTİ

Diyanet’in hazırladığı ihale dosyasında ise istenilen yemeklere dair ayrıntılara yer verildi. Buna göre haftanın dört günü biftek, bonfile, rosto, iskender gibi etli yemekler ana yemek olacak.

BirGün gazetesindeki habere göre; Diyanet’in "özel yemek" listesi ise şu şekilde:

"Haftanın dört gününde biftek, bonfile, et haşlama, et kızartma, rosto, tavuk, ciğer, kebap türleri, rosto, kuru köfte, İzmir köfte, kadınbudu köfte, dalyan köfte, iskender kebap vb. gibi etin hakim olduğu yemekler ana yemek olarak verilecek.

Haftanın üç gününde de mevsime göre taze sebzeler, kuru sebze yemekleri parça etli konserve ya da taze sebze yemekleri, bezelye, patlıcan musakka, etli dolma ve sarmalar vb. (bu yemeklerde de yeterli oranda et veya kıyma kullanılacaktır) verilecek. Garnitürler yemek çeşidi sayılmayacaktır. Dini bayramlarda da etin hakim olduğu ana yemekler verilecek.

Dana eti; 1,5-2 yaş arasındaki danalardan elde edilmiş olacak.

Tavuklar: Orta derecede derin ve uzun göğüs kemiğinin sivri kısmına kadar tüm uzunluğunca taşıdığı et dolayısıyla, ona yuvarlak bir görünüm vermeye yetecek kadar etli, üzerinde boyun bulunmayan, kanat tamamen çıkarılmış ve sırt kemiği alınmış olacaktır.

But: İyi etlenmiş, aşağı doğru taşıdığı et dolayısıyla yuvarlak, dolgun bir görünüş kazanmış, arka orta ayrılmış ve kuyruk sokumu alınmış olmalı.

Yemek üretiminde kullanılacak kuru gıdalar, yeni sene mahsulü, yeterli derecede kurumuş, taneleri tek çeşitli, normal büyüklükte olacak, buruşmuş olmayacak, piyasanın en iyisi ve lezzetli cinsinden olacak.

Makarna ve böreklerde beyaz peynir veya kaşar kullanılacak."

DİYANET: 'HUKUKİ YOLLARA BAŞVURULACAK'

Söz konusu haberle ilgili Diyanet'ten açıklama geldi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Birgün Gazetesi’nin bugünkü nüshasında ve internet sitesinde, “Bir Kuş Sütü Eksik” başlığıyla yer alan haberdeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Söz konusu haberde, Diyanet Akademisi Elazığ Harput Dini İhtisas Merkezi’nde 26 Mart 2024 tarihinde “Aday Din Görevlileri” için yapılan yemek ihalesi çarpıtılarak, kamuoyu yanıltılmıştır.

Bahsi geçen haberde iddia edilen hususlara ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasında fayda mülahaza edilmiştir:

İlgili ihale, Devlet İhale Kanunu ve Aday Din Görevlileri İstihkak Yönetmeliği’ne uygun şekilde açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

Buna göre;

Aday Din Görevlilerinin eğitiminin yapıldığı 28 Akademi Merkezinden 6’sında yemek hizmeti alımı yapılmaktadır.

-Altı Akademi Merkezinin kişi başı günlük azami (KDV dahil) 375 TL’yi aşmayacak şekilde yapılacak hesaplamada ortaya çıkan toplam tutarı üzerinden, 04.01.2002 tarihli ve 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun ilgili maddeleri gereği 24.01.2024 tarihli ve 32439 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2024/1 Seri No’lu Kamu İhale Tebliği ile ekinde yer alan “01.02.2024-31.01.2025 Tarihleri Arasında Uygulanacak Eşik Değerler ile Parasal Limitler” cetvelindeki üst limitler dikkate alınmak suretiyle hizmet alımı başlatılmıştır.

Elazığ Harput Akademi Merkezinde yapılan ihaleye verilen 7 tekliften 4’ü geçerli sayılmıştır. Böylece 210 günlük 190 aday din görevlisi için günde 3 öğün olarak yapılan ihale kişi başına belirlenen azami 375 TL altında kalıp 325 TL (KDV hariç) olarak belirlenmiştir.

Diğer taraftan, haberin içeriğiyle ilgisi bulunmamasına rağmen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın 2023 Hac döneminde 24 Haziran 2023 tarihinde Mekke’de hacıların yemeklerinin hazırlandığı mutfağın denetimi sırasında çekilen fotoğrafı haberde kullanılarak kamuoyu nezdinde olumsuz algı yapılmaya çalışıldığı da görülmüştür.

Gazetenin çarpıtma haberiyle ilgili olarak Başkanlığımız tarafından hukuki yollara başvurulacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kaynak: MyNet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.