Hava Durumu

Diyarbakır'da Kobane Davası kararı protesto edildi: Mücadele sürecek

Diyarbakır'da Kobane Davası kararları DEM Parti tarafından protesto edildi. DEM Parti İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, siyasetçilere verilen cezalara tepki göstererek, "Mücadelemiz sürecek" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2024 15:55
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 15:55
Kaynak: Duvar
Diyarbakır'da Kobane Davası kararı protesto edildi: Mücadele sürecek

Diyarbakır'da bir alışveriş merkezinin önünde toplanan DEM Partililer Kobane Davasında alınan kararları protesto ettiler. Polis ablukasında yapılan açıklamada, siyasetçilere verilen cezaların hukuksuz olduğuna vurgu yapıldı.

"AKP-MHP yargısının kararını tanımıyoruz, direnerek kazanacağız” başlıklı açıklamayı, DEM Parti İl Eşbaşkanı Abbas Şahin okudu. Şahin'in yaptığı açıklamada, siyasetçilere verilen cezalara tepki gösterilerek, "Türkiye hukuk tarihine, yargı tarihine dün yine kara bir leke daha sürüldü. Çetelerin, mafyaların, güpegündüz kent meydanlarında çakarlı araçlarla serbest dolaştığı, serbest bırakıldığı bir süreçte; Kürtleri asit kuyularında katleden, binlerce faili meçhul cinayet işleyen Jitem’in davalarının aklandığı bir süreçte Kürtler, devrimci ve sosyalist siyasetçiler cezalandırılıyor" denildi.

'ARKADAŞLARIMIZI ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ'

Normalleşme ve yumuşama mesajlarının verildiği süreçte HDP, Kürt siyaseti, devrimciler ve demokratların iktidar tarafından siyaset sahnesinden silinmek istenildiğini söyleyen Şahin, "Ama çok iyi bilsinler biz Kürtler, emekçiler, yoksullar yine her zaman olduğu gibi sahada omuz omuza dayanışarak bu kirli kararları boşa çıkaracaktır. Arkadaşlarımızı bir gün mutlaka özgürleştireceğiz. Selahattinlerle ve Figenlerle birlikte Türkiye demokrasisi için, demokratik bir cumhuriyet için mücadele edeceğiz. Bu kararı verenler çok iyi bilsin ki; halklarımız için o günler uzak değil. O günlerin mücadelesini daha kararlı bir şekilde yürüteceğimizin sözünü veriyoruz" dedi.

'MÜCADELEMİZ SÜRECEK'

Abbas Şahin, açıklamanın devamında şunları söyledi: "Halk düşmanı, kadın düşmanı, insanlık düşmanı olan ve Ortadoğu’ya büyük bir felaket yaymak isteyen IŞİD’in yanında olduklarını gösteren bir karar alınmıştır iktidar yargısı tarafından. Verilecek karar ya halklardan ve demokrasiden yana olanların yanında ya da IŞİD ve faşizmin yanında olunacağının göstergesiydi. Kobanê Kumpas Davasında mahkemenin almış olduğu karar onların bir kez daha IŞİD’in ve faşizmin yanında olduklarını göstermiştir. Şunu bir kez daha söylüyoruz; faşizme asla geçit vermeyeceğiz. Faşizme karşı daha çok omuz omuza olmanın, daha çok dayanışmanın olması gerektiği biz zaman dilimindeyiz. Biz bu cezaları tanımıyoruz, biz bu kararı tanımıyoruz. Selahattinler, Figenler, Günay Kubilaylar Kobanî Kumpas Davasında yargılanan tüm arkadaşlarımız, Kürtlerin, Türklerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin ve bu topraklardaki tüm ötekileştirilenlerin gönlünde berat etmişlerdir, özgürlerdir. Haksız ve hukuksuz yere ceza verilen arkadaşlarımız, bütün dünya kamuoyunun vicdanında beraat etmişlerdir. İçeride de dışarıda da mücadelemiz sürecek ve tüm ezilenlerin hakları için birlikte kazanacağız."

Kaynak: Duvar

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.