Hava Durumu

'Hakim ve savcılara ek zam' iddiası yalan çıktı!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), bazı sosyal medya hesaplarından yayılan, "Yargı paketinden hakim ve savcılara 25 bin TL ila 30 bin TL arasında değişen tutarlarda ek zam çıktı" iddiasını yalanladı.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2024 18:49
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2024 18:49
Kaynak: İHA
'Hakim ve savcılara ek zam' iddiası yalan çıktı!

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medyada yayılan "Yargı paketinden hakim ve savcılara 25 bin TL ila 30 bin TL arasında değişen tutarlarda ek zam çıktı" iddiasının doğru olmadığını açıkladı.

DMM'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, TBMM Başkanlığına sunulan ve kamuoyunda 9. Yargı Paketi olarak bilinen kanun teklifinde, hakim ve savcılara 25-30 bin TL arasında ek zam verilmesine ilişkin herhangi bir düzenlemenin bulunmadığı belirtildi.

DMM'nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan, "Yargı paketinden hakim ve savcılara 25 bin TL ila 30 bin TL arasında değişen tutarlarda ek zam çıktı." iddiası doğru değildir.

TBMM Başkanlığına sunulan kamuoyunda 9. Yargı Paketi olarak bilinen kanun teklifinde, 'Hakim ve savcılara 25-30 bin arasında ek zam verilmesine ilişkin düzenleme' bulunmamaktadır.

"YENİ DÜZENLEME GETİRİLMEMİŞTİR"

"15 bin gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık ek tazminat ödenir" hükmü, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 106. maddesinde yer alan mevcut bir düzenlemedir. Bu kapsamda yeni bir düzenleme getirilmemiştir.

Bununla birlikte, Yargıtay ve Danıştay üyelerine 40 bin, birinci sınıf hakim ve savcılar için ise 15 bin gösterge rakamının, memur aylıklarına uygulanan katsayıyla çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık ek zam düzenlemesi 11 Ekim 2023'te Anayasa Mahkemesi tarafından 'eşitlik ilkesine aykırı' olduğu gerekçesi ile iptal edilmiştir.

Yargı Paketi ile Anayasa Mahkemesinin iptal kararı doğrultusunda bu bölümde Yargıtay ve Danıştay üyelerine yönelik ek tazminatla ilgili gösterge rakamı da 15 bin olarak belirlenmiştir."

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.