Hava Durumu

İliç'teki maden faciasıyla ilgili kritik belge: Usulsüzlükle kapasite artırılmış

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, İliç'teki maden faciasıyla ilgili önemli bir bilgi paylaştı. Yavuzyılmaz, Çöpler 2. Kapasite Artışı Nihai ÇED Raporu’nda, liç sahasının 5. ve 6. fazlarının inşa edilmemesine rağmen inşa edilmiş gibi gösterilerek kapasitenin 85,3 milyon tona çıkarıldığını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2024 08:58
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2024 08:58
Kaynak: KARAR
İliç'teki maden faciasıyla ilgili kritik belge: Usulsüzlükle kapasite artırılmış

CHP Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen maden faciasıyla ilgili çarpıcı bir belge yayımladı.

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'ın paylaştığı belgeye göre, dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum’un onayladığı Çöpler 2. Kapasite Artışı Nihai ÇED Raporu’nda yığın liç sahasının 5. ve 6. fazları inşa edilmediği halde, inşa edilmiş gibi gösterilerek sahanın kapasitesi kağıt üzerinde 85,3 milyon tona çıkarıldı.

'BİR DEĞİL İKİ ŞİRKETİN BASKISI VAR'

Yavuzyılmaz, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İliç’te Anagold’un işlettiği ‘Çöpler madeninde’ aşırı yükleme yapılan ve kayma yaşanan yığın liç sahasına Kartaltepe A.Ş. adlı bir şirketin de, ‘Çakmaktepe madeninden’ çıkardığı oksit cevherlerini getirip yığdığını tespit ettik. Sonuç olarak: Bu maden tesisinde bir değil iki şirketin üretim baskısı var! Bu üretim baskısını kuran şirketlerin sahipleri de aynı! %80 SSR Mining ve %20 Lidya Madencilik (Çalık Grubuna bağlı) Sonuç felaket! Kaynak: Kartaltepe A.Ş. 2.Kapasite Artışı Projesi Nihai ÇED Raporu"

Kaynak: KARAR

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.