Hava Durumu

İYİ Parti Grup Başkanvekili Çömez: 15 bin doktor yurt dışına gitti

İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez, yurt dışına giden hekim sayısının 15 bine ulaştığını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 19.06.2024 11:06
Haber Güncellenme Tarihi: 19.06.2024 11:06
Kaynak: Sözcü
İYİ Parti Grup Başkanvekili Çömez: 15 bin doktor yurt dışına gitti

İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez, yurt dışına giden hekim sayısının 15 bine ulaştığına dikkat çekti. İYİ Partili Çömez, Tıp Fakültesi öğrencilerinin de yurt dışı hayali kurduğunu söyledi. Çömez, “Cumhurbaşkanı’nın ‘Giderlerse gitsinler’ sözünün ardından ülkeden ayrılan doktor sayısı arttı, daha da artacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski doktoru olan Çömez, sistemdeki randevu sorununun da yurt dışına giden hekimlerden kaynaklandığını ileri sürdü.

Turhan Çömez, Sözcü Ankara Haber Müdürü Emin Özgönül’ün sorularına yanıt verdi.

İYİ Partili Turhan Çömez, şunları kaydetti:

“‘Giderlerse gitsinler’ demeye devam ederseniz, sağlık çalışanlarına tepeden bakıp, hak ettiği saygıyı, özeni, özlük hakları ve değeri vermezseniz bu sorun aynen devam edecek. Tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin çoğunun hayali yurt dışına gitmek ve mesleklerini orada sürdürmek.

'GÜN GEÇMİYOR Kİ TÜRKİYE’DE BİR SAĞLIK ÇALIŞANINA SALDIRI OLMASIN'

Avrupa ülkelerinde doktorlar ve sağlık görevlilerine sözlü ya da fiziksel şiddet yok. İngiltere’de 11 yıl üniversite hastanesi genel cerrahi ve acil ünitesinde çalıştım, sözlü ya da fiziksel şiddete tanık olmadım, herhangi bir vaka da duymadım. Ama gün geçmiyor ki Türkiye’de bir sağlık çalışanına saldırı olmasın. Bunu defalarca gündeme getirdik ama hiçbir etkin önlem alınmadı.

YURT DIŞINDAKİ ŞARTLAR NEDİR?

AB ve ABD’de çalışabilmek için Türk hekimleri önce akredite dil sınavını vermek, ardından yazılı ve sözlü tıbbi sınavlardan geçmek zorunda. AB ve ABD standartlarınca tanınan bir üniversiteden mezun olma şartı da aranıyor. Bunları sağlayan hekimlerimiz yurt dışında iş bulup rahat biçimde çalışıyor. İngiltere’de hekimlere tecrübesi ve alanına göre ücret ödeniyor. Cerrahlar daha çok ücret alıyor. Benim İngiltere’de aldığım yıllık ücret 120 bin Sterlindi. Vergiler düşülünce elime ayda 7 bin Sterlin (294 bin TL) geçiyordu. Almanya’da ise bir hekim en az 4 bin Euro (140 bin TL) ücret alıyor.

4 MİLYON ÇOCUĞA KİM BAKACAK?

Eğitim hastanelerinde çocuk sağlığı ve hastalıkları branşını tercih edenlerin oranı az. İstanbul’da 4 milyon çocuk var. Bu bölüm için genç doktorların herhangi bir çaba içine girmeyişi çok vahim ve çok ciddi bir işaret.”

Kaynak: Sözcü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.