Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kayıp aileleri dernek kurdu: Şu ana kadar 38’i çocuk 145 kişi için başvuru yapıldı!

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde kaybolanların aileleri "Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği"ni kurdu. Şu ana kadar 38’i çocuk 145 kişi için derneğe kayıp başvurusu yapılırken, dernek üyeleri TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 09:57
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 09:57
Kaynak: Hürriyet
Kayıp aileleri dernek kurdu: Şu ana kadar 38’i çocuk 145 kişi için başvuru yapıldı!

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde 53 binden fazla insan hayatını kaybederken, hala yakınlarından heber alamayan ne ölüsünü ne de dirisini bulamayanlar var. Depremde kaybolanların aileleri "Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği"ni kurdu.

Şu ana kadar 38’i çocuk 145 kişi için derneğe kayıp başvurusu yapılırken, dernek üyeleri TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Hürriyet’e konuşan, Rönesans Rezidans’ta kızı ve iki torunu kaybolan Suna Öztürk, “Kayıplar için TBMM’de komisyon kurulmasını istiyoruz” dedi.

RÖNESANS ENKAZI YENİDEN TARANSIN!

Kızı ve torunlarına ulaşabilmek için iki kez DNA örneği veren Suna Öztürk, “Evlatlarım enkazdan çıkmadı. Kayıplar, bulamıyorum. 12 ay olmasına rağmen kızımı ve 2 torunumu halen bulamadım. TBMM’de arama komisyonu kurulmasını istiyorum. Hepimiz perişanız. O kadar çaresiz durumayız ki... Kayıplarımıza ulaşabilmemiz için bizlere yardımcı olun. Rönesans Rezidans enkazının tekrar taranmasını istiyorum” dedi.

ÖLMÜŞLERSE MEZARINA DEFNEDEYİM

Bulut Özgül’ün eşi Nagihan Meryem Özgül ile 16 aylık kızı Esila da Rönesans Rezidans’ta kaybolanlardan. Eşi ve kızını her yerde arayan ancak bir sonuca ulaşamayan Bulut Özgül, “Enkaza depremden 9 saat sonra geldim ve tüm süreci ekiplerle beraber milim milim arayarak gerçekleştirdim. Dokuzuncu günde kayınvalidemi vücut bütünlüğü tam şekilde enkazdan ölü olarak çıkardım fakat yine de ne eşime ne kızıma ulaşabildim. O günden beridir tüm hastaneleri, çocuk evlerini gezdim, bulamadım. Kızımla ilgili sürekli ihbarlar geliyor görüldüğüne dair fakat ben ulaşamıyorum. Devletimizden yardım istiyorum. Ölü ya da diri bulunmasını ve belirsizliğe son verilmesini istiyorum. Yaşıyorlarsa yanıma alayım, ölmüşlerse mezarlarına defnedeyim. Bu şekilde hayatıma devam edemiyorum, hiç kimsem kalmadı. Fethi kabirlerin daha çok ve hızlı yapılmasını talep ediyorum. Hâlâ eşimi ve kızımı arıyorum.”

Rönesans Rezidans’ta kızı ve iki torunu kaybolan Suna Öztürk, “Kayıplar için TBMM’de komisyon kurulmasını istiyoruz” dedi. Kızı ve torunlarına ulaşabilmek için iki kez DNA örneği veren Suna Öztürk, “Evlatlarım enkazdan çıkmadı. Kayıplar, bulamıyorum. 12 ay olmasına rağmen kızımı ve 2 torunumu halen bulamadım. TBMM’de arama komisyonu kurulmasını istiyorum. Hepimiz perişanız. O kadar çaresiz durumayız ki... Kayıplarımıza ulaşabilmemiz için bizlere yardımcı olun. Rönesans Rezidans enkazının tekrar taranmasını istiyorum” dedi.

Kayıplar için “Gaiplik belgesi” ya da “Ölüm Karinesi” çıkarılabiliyor. Gaiplik Belgesi çıkartmak isteyen kayıp yakınları depremin üzerinden bir yıl geçtiği için mahkemeye başvurabiliyor. Gaiplik belgesi çıkartıldıktan sonra kişi nüfustan düşürülüyor ama ölümü kesin olmuyor. “Ölüm karinesi” ise hem kayıp yakınları tarafından hem de mülki amir tarafından nüfus müdürlüğüne başvurularak çıkartılıyor. “Ölüm karinesi” çıkarmak için beklenmesi gereken bir süre yok. Öte yandan “hukuken ölü” kabul edilen, hakkında “ölüm karinesi” çıkartılan kişi daha sonra ortaya çıkarsa bu karar düşüyor.

Kaynak: Hürriyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.