Hava Durumu

Laiklik Meclisi'nden Diamond Tema'ya destek: Bakan Tunç hakkında suç duyurusunda bulundular

Laiklik Meclisi, Diamond Tema'nın anayasa ve hukuka dayanarak ifade özgürlüğünü kullandığını öne sürerek Adalet Bakanı Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulunduklarını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 22.06.2024 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2024 17:49
Kaynak: Bülten
Laiklik Meclisi'nden Diamond Tema'ya destek:  Bakan Tunç hakkında suç duyurusunda bulundular

Laiklik Meclisi tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Diamond Tema, Anayasa ve hukuka dayanarak ifade özgürlüğünü kullanmıştır. Bu özgürlüğün karşısında, laikliğe aykırı bir biçimde, kendi dini inancını dayatarak yargı sürecine müdahale girişiminde bulunan Adalet Bakanı hakkında suç duyurusunda bulunduk. 

Anayasa'nın laiklik ilkesine açıkça savaş açan siyasi iktidar ve sözcüleri, yargı aygıtını da sopa olarak kullanmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde, bir dinsel öğretiyi Anayasa'dan doğan özgürlük hakkına dayanarak tartışan Diamond Tema isimli yurttaşımız, Anayasa'ya ve yasalara aykırı bir biçimde Taliban'ı överek, karma eğitimi hedef alan, reşit olmayan kız çocuklarıyla evlenilebileceğini savunan, şeri hukuk propagandası yapan muhatabının iddialarına laikliğe ve laik hukuka dayanarak cevap vermiştir.

Anayasa'ya aykırı bir biçimde şeriat çağrısı yapan Cumhuriyet ve laiklik düşmanı "muhatap"a karşı herhangi bir işlem yapılmazken, bu aykırılığa işaret eden Diamond Tema hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.

Laiklik karşıtı gerici çevrelerin Diamond Tema aleyhindeki linç kampanyasının sözcülüğünü üstelenen Yılmaz Tunç ise Adalet Bakanı unvanını kötüye kullanmakla kalmayıp kesin bir dille yargı makamlarına talimat vermiştir. Kendi dini inancını dayatarak bunun cezai bir sonuca ulaşmasını isteyen bakan, ifadeleriyle hem Anayasa'nın laiklik ilkesini bir kez daha ihlal etmiş, hem de Türk Ceza Kanununda düzenlenen Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs ve Yargı Görevi Yapanı Etkilemeye Teşebbüs suçlarını işlemiştir.

Açıktır ki, bu tutum, "Herkes haddini bilecek! Burası Türk İslam ülkesi" diyerek adeta linç çağrısı yapan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'ye, Diyarbakır'da dans eden gruba saldıranlara, Kocaeli'nde "Milli manevi değerlere" aykırılık gerekçesiyle kıyafetleri nedeniyle öğrencileri mezuniyet törenine almayanlara, toplu taşıma aracında bir çifte el ele tutuştukları için saldıranlara alan açmakta, nasıl bir toplumsal yapı hedeflendiğini açıkça ortaya koymaktadır.

Bu nedenlerle Laiklik Meclisi, sözcüleri aracılığıyla Yılmaz Tunç hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştur.

Laik hukuk şeri kurallarla ikame edilemez. Laiklikten Vazgeçmeyeceğiz!

Diamond Tema Yalnız Değildir!

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.