Hava Durumu

MARSİFED : Sokak hayvanları uyutulmamalı

Marmara ve İç Anadolu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (MARSİFED) Başkanı Osman Akın, sokak hayvanları ile olarak gündeme gelen yasal düzenleme hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2024 10:17
Haber Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 10:17
Kaynak: Haber Merkezi
MARSİFED : Sokak hayvanları uyutulmamalı

Tarım ve Orman Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan taslakla, "hayati tehlike" oluşturdukları gerekçesiyle sokak köpeklerinin "uyutulması"nın gündeme geldiğini belirten MARSİFED Başkanı Akın, bunun doğru bir uygulama olmayacağını kaydetti.

Sahipsiz hayvan popülasyonundaki artışın, ağırlıklı olarak ilgili kurumların "Hayvanları Koruma Kanunu"nun gereklerini yerine getirmemesinden kaynaklandığını söyleyen Akın, "uyutma" uygulamasının toplum vicdanını yaralayacağını, bunun yerine gelişmiş ülkelerdeki modeller incelenerek, tüm kamuoyunun desteğini alacak çözümlerin ortaya konulması gerektiğini vurguladı.

Akın, "Sokak hayvanlarının oluşturduğu tehlikenin farkındayız, meydana gelen hadiselerden büyük üzüntü duyuyoruz. Ancak, yaşanan üzücü olayları gerekçe göstererek, hayvanların yaşam hakkı tartışmaya açılmamalı. Onları uyutmak yerine gelişmiş ülkelerdeki yöntemler değerlendirilerek, uzun vadeye yayılacak çözümler uygulanmalı" dedi.

MARSİFED Başkanı Osman Akın, "Hayvanları Koruma Kanunu"nun gereklerinin yerine getirilmesi, kamu kurumları tarafından hizmete açılan barınak sayılarının artırılması, özel kuruluşlara barınak için teşvikler sağlanması, sahiplendirme uygulamasının desteklenmesi ve kısırlaştırma programının kararlılıkla uygulanmasıyla sorunun köklü olarak çözüme kavuşturulabileceğini sözlerine ekledi. 
 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.