Hava Durumu

Miroğlu'ndan Bursalı'nın ıstakoz paylaşımına "vasatlık" tepkisİ!

AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı‘nın Monako’dan paylaştığı ıstakoz yemeği fotoğrafının neden olduğu kriz, parti içinde hissedilmeye devam ediyor. AK Partili çok sayıda isimden peş peşe tepkiler gelirken son zamanlarda Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Mehmet Uçum’a gösterdiği Abdullah Zeydan tepkisiyle dikkati çeken AK Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu da Bursalı'ya tepki gösterdi. Miroğlu, "Milletvekili bir sosyal medya fenomeni gibi davranamaz. Milletvekilliği itibar satın almanın mümkün hale geldiği bir alana dönüştü" diye yazdı. Eski AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner, AK Parti Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel ve AK Parti MKYK Üyesi Mücahit Birinci de Bursalı'ya tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2024 16:07
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2024 16:07
Kaynak: T24
Miroğlu'ndan Bursalı'nın ıstakoz paylaşımına "vasatlık" tepkisİ!

Bursalı’nın Monaco’da yediği ıstakozun fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşmasına AK Parti içinden de peş peşe tepkiler gelmeye devam ediyor. Bursalı’ya parti içinden ve diğer partilerden de istifa çağrısında bulunulmuştu. Bursalı, tepkilerin ardından özür dilemiş, özür metininde paylaşımının Antalya’daki teleferik faciasının unutturulma çabasıyla çarpıtıldığını iddia ederek kendini savunmuştu.

"ÜLKEMİZİN İÇİNE SÜRÜKLENDİĞİ VASATLIK, SON YILLARDA TBMM SEÇİMLERİNİ DE VURDU"

AK Parti 25 ve 26. dönem Milletvekili Miroğlu, Bursalı’ya tepki gösterdiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bir milletvekilinin halka karşı sorumluluğu bir yasama yılıyla sınırlı değildir. Milletvekilinin ülkesine karşı ahlaki ve vicdani sorumluluğu bana kalırsa ölünceye kadar devam eder. Yasama yılı bittiğinde bugün artık özgürlüğüme kavuştum diye düşünen milletvekili, o makama hiç inanmamış demektir. Ve ülkemizin içine sürüklendiği vasatlık -vekil olduğunun bilinciyle hareket eden vekillerimizi tenzih ederim- son yıllarda geldi, TBMM seçimlerini de vurdu.

"MİLLETVEKİLLİĞİ İTİBAR SATIN ALMANIN MÜMKÜN HALE GELDİĞİ BİR ALANA DÖNÜŞTÜ"

Liyakat, siyasi temsil gibi vasıflar rafa kaldırıldı. Milletvekilliği çeşitli karmaşık ilişkilerden ‘aklanmak’ ve ‘netameli bir geçmişi silmek ve itibar satın almanın mümkün hale geldiği bir alana dönüştü. Manzarayı umumiyeye bakan herkesin, rahatlıkla ‘bu iş demek bu kadar ucuz ‘ diyebileceği bir alan! Oysa ilk meclisin kuruluşundan başlayarak meclisimize giren vekillerimizin her biri roman olabilecek kadar güçlü hayat hikayelerine bakarsanız, gerilemenin ve düşüşün ne boyutlarda olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Devir, kabul edelim ki, o makama inanmadan oturmayı, o makamı her kapıyı açacak bir maymuncuk olarak kullanmayı amaçlayanların ve başkaları tarafından o makama oturtulmayı her nasılsa rahatlıkla başaranların devridir artık. Milletvekilliği hiçbir meslek grubuyla eşdeğer değildir. Adı üstünde milletin vekili!

"İNSANLAR BUNU MESELE EDER"

Venezuelalı bir turistin İstanbul’da Nusret’te et yemesini sorun etmez kimse, haber değeri bile olmaz ama halkı yoksulluktan ülkesini terk ederken Venezuela Devlet Başkanı Maduro (üstelik sosyalist!) İstanbul’da Nusret’te görülürse bunu mesele eder insanlar. (Nitekim öyle de oldu, hatırlayın.)

Türkiye’de de bunca yoksulluk varken ve her iki vekilin partisi son seçimde yerelde iktidarı kaybetmekle kalmamış bir de 'kan ve ruh kaybettiği' liderinin dilinden ifade edilmişken, partiye oy veren ve üye olan milyonlarca insan nefesini tutmuş ne olacak diye beklerken, böyle bir süreçte gerçekleşen Monaco ve Maldivler tatiline de yurt içindekilere de bakarlar insanlar ve sorgularlar her bakımdan!

"MESELE, DURUMUN MİLLETİN VEKİLİ OLMANIZA YAKIŞTIRILAMAMASI"

Sizin çıktığınız tatilde faturayı ödeyecek zenginlikte olmanız değildir mesele, milletin vekili olmanıza durumun yakıştırılamamasıdır. Milletvekili seçilmişseniz özel hayatınız, ve başka vasıflarınızla kamuoyunun önünde yaşamayı kabullenmişsiniz demektir. Milletvekili bir sosyal medya fenomeni gibi davranamaz. Malumunuz, kişinin kendini ‘ifşa etmesi” sosyal medyanın insanı adeta mecbur kıldığı bir ‘merak ve hoşlanma’ alanına dönüştü.

Son iki hadisede de bu ifşa tutkusunun yol açtığı zarar- ziyanı hep beraber yaşamış olduk ve en büyük zararı da bu vekillerimiz ve partileri görmüş oldu ki unutulacak gibi de değil hadise. Milletvekili sevincini, acısını, insanlığın ortak değerlerini hatırlatmaya hizmet edecekse özel hayatına ilişkin anları ve zamanları da paylaşır elbette, gerisi ona kalır, ama 'ifşa etmez'."

AK Partili isimler Miroğlu'na destek verdi: Herkes kendine gelsin ya da bu partiden defolup gitsin

Eski AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner de AK Partili Orhan Miroğlu’nun paylaşımını alıntılayarak Bursalı’ya tepki gösteren isimlerden oldu. Mehmet Metiner paylaşımında “Daha nelere şahit olacağız. En çürümüş kurumların başında ahbap-çavuş-talimat ilişkisiyle yürüyen medya geliyor. O yüzden yeni bir medya düzeni şart dediğimde o birileri hop oturup hop kalkıyor” ifadelerini kullandı.

AK Parti Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel kendisine ait sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Bursalı’ya tepki gösterdi. Özel, paylaşımında, “Hem halktan sokaktan kopuk hem de yediğini gezdiğini paylaşacak kadar görgüsüz…” dedi.

Bursalı’nın Monaco’da yediği ıstakozun fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşmasına en sert tepki de AK Parti MKYK Üyesi Mücahit Birinci’den geldi. Birinci, Bursalı’nın paylaşımı hakkında “Herkes kendine gelsin! Ya da bu partiden defolup gitsin! Yeter!” mesajı paylaştı.

Kaynak: T24

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.