Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Müfredat değişikliği kararı: Beceri eğitimleri geliyor! Anasınıfı, 1. sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıf...

MEB'den yeni müfredat kararı... Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, okullarda müfredat değişikliği için sona gelindiğini duyurdu. 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak yeni müfredatla birlikte dersler sadeleşirken, beceri eğitimleri öne çıkacak. Söz konusu yeni müfredat ilk olarak anasınıfı, 1. sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıflarda uygulanmaya başlanacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Tekin, "Bize ait, bizim değerlerimiz ile inşa edilmiş bir müfredat" diye konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 08:26
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 08:26
Kaynak: ATV
Müfredat değişikliği kararı: Beceri eğitimleri geliyor! Anasınıfı, 1. sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıf...

MEB müfredat değişikliği kararı aldı, Bakan Yusuf Tekin'in açıklaması sonrası okullarda uygulanacak yeni müfredatın nasıl olacağı merak konusu oldu. Milyonlarca öğrenci ve veli 'Yeni müfredat nasıl olacak? Yeni müfredatta neler var? Hangi konular var? Yeni müfredat hangi sınıflarda ne zaman uygulanacak?" sorularına yanıt ararken, bazı detaylarda netleşti. Yeni müfredatla birlikte derslerin sadeleşeceği öğrenilirken, beceri eğitimleri gelecek. Öte yandan söz konusu müfredatın yeni dönemde hangi sınıflarda uygulanacağı da belli oldu. İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı'nın en kapsamlı müfredat değişikliğinde sona gelindi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, geçtiğimiz yıl müfredat değişikliği üzerinde hazırlık yaptıklarını açıklamıştı. O hazırlıklar tamamlanmak üzere.

OKULLARDA DERSLER SADELEŞİYOR

Yapılan planlamaya göre; dersler sadeleşiyor, beceri eğitimleri geliyor. Gelecek yıl eğitime beceri ve analitik düşünmeyi sağlayacak dersler eklenecek.

"BİZE AİT, BİZİM DEĞERLERİMİZ İLE İNŞA EDİLMİŞ"

ATV Haber'de yer alan habere göre; müfredat değişikliğinin tamamlandığını ve yakın zamanda kamuoyuna açıklanacağını duyuran Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, şu ifadeleri kullandı;

"Müfredat dediğimiz şey çok dinamik olmalı. Sürekli güncellenmeli çünkü içinde yaşadığımız dönem gerçekten çok hızlı değişiyor. Bu anlmada bizim yaptığımız şey ise ciddi anlamda bir müfredat değişikliği. Ana paradigmasından tutun bize ait, bizim değerlerimiz ile inşa edilmiş."

"Mottosu 'iyi insan yetiştirmek' olan bizim referans değerlerimizin, iyi insan olmanın niteliklerinin içerisinde barındırdııldığı, bütün kurgunun buna göre dizayn edildiği ve çocuklarımızın pedagıjik gelişmelerine uygun bir biçimde, hem de sınıf seviyesi bazında kapasitelerine uygun bir biçimde dizayn edilen bir eğitim öğretimn programından bahsediyoruz."

"DAHA AZ BİLGİ, DAHA ÇOK ANALİTİK DÜŞÜNME"

Bakan Tekin, "Büyük oranda seyreltmelerin olduğu, ders yükünün içerikteki bilgi yükleyici ifadelerin büyük oranda azaltıldığı, daha az bilgi, daha çok analitik düşünme, yorumlama ve kendisini ifade edebilme üzerine kurgulanan bir müfredatı önümüzdeki günlerde paylaşmış olacağız." diye konuştu.

HANGİ SINIFLARDA UYGULANACAK? YENİ MÜFREDATIN DETAYLARI...

Öte yandan yeni müfredatın detayları da netleşti. Buna göre; yeni müfredat 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, 1. sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıflardan başlamak üzere hayata geçirilecek

Kaynak: ATV

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.