Hava Durumu

Özgür Özel: 1 Nisan'dan itibaren genel seçimler için hazırlıklara başlayacağız

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, hükümete 31 Mart’ta, sandıkta “sarı kart” gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Özel, "31 Mart seçimlerinin ardından bir sonraki genel seçimler için hazırlıklara başlayacağız." açıklamasını yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2024 10:42
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2024 10:42
Kaynak: Cumhuriyet
Özgür Özel: 1 Nisan'dan itibaren genel seçimler için hazırlıklara başlayacağız

Cumhuriyet'ten Sertaç Eş'e konuşan Özel seçime saatler kala şu açıklamaları yaptı: 

SEÇİMDE ERDOĞAN’IN BEKLENTİLERİNİN KARŞILANMAYACAĞI BİZZAT KENDİ KONUŞMALARININ SATIR ARALARINDA YER ALIYOR. SİZCE SEÇMEN GÜÇLÜ BİR DENGELEME SAĞLAYACAK MI, SİZİN DEYİMİNİZLE İKTİDARA “SARI KART” GÖSTERECEK Mİ?

 AKP iktidarını 31 Mart seçimlerinde yerelde yurttaşlarımızın tercihleriyle dengelemek gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle 31 Mart seçimleri için “sarı kart” metaforunu sıklıkla kampanyamız boyunca kullandım. İktidar partisi yerel seçimden sonra kemer sıkma politikalarıyla, acı reçetelerle geliyor. Dolayısıyla 1 Nisan günü yurttaşın yapabileceği bir şey yok. Ancak 1 Nisan’ın önceki günü yani seçim günü yapılabilecek bir şey var. 31 Mart seçimleri iktidara sarı kartın gösterileceği, “Dur” deyip kırmızı ışığın yakılabileceği, hangi siyasi görüşten olursa olsun iktidarın yaptığı pervasızlıklara ‘dur’ denilebileceği seçimlerdir. 1 Nisan milletin sandıktan umudunu kesmediğini göstereceği seçimlerdir. 31 Mart seçimleri 11 ay sonra yeniden sandık karşısına çıkan iktidarın karne alacağı seçimlerdir. O yüzden 31 Mart günü yapılacak tercihler önemlidir.

İKTİDAR TARAFINDAN SÜREKLİ GÜNDEMDE TUTULMAYA ÇALIŞILAN, İSTANBUL İL BAŞKANLIĞINA BİNA ALIMI KONUSUNDA YENİ AÇIKLAMALAR VAR. BU KONUDA PARTİ KAYITLARINI İNCELEDİNİZ Mİ, KAFANIZDA BİR TEREDDÜT VAR MI?

Görüntüler başka maksatlarla servis edilmiş olsa da İstanbul il Başkanlığımızın yeni bina alım sürecine ilişkin görüntüler. İktidar partisi, o görüntülerle başka bir şey hedefledi. Ancak hedefledikleri gerçekleşmedi. Süreç soruşturma aşamasında. Soruşturma sürecini bekliyoruz ve bir an önce sonlanmasını ümit ediyoruz.

 SEÇİMDEN SONRA CHP’NİN GÜNDEMİ NE OLACAK, TÜZÜK KURULTAYI İÇİN NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

31 Mart seçimlerinin ardından bir sonraki genel seçimler için hazırlıklara başlayacağız. Çünkü seçimlerin ertesi gününün bir sonraki seçimin ilk günü olduğu anlayışıyla hareket ediyoruz. 2028’de ya da daha erken yapılacak genel seçimlerde AKP iktidarına son verebilmek maksadıyla çalışmalarımıza başlayacağız. Tüzük kurultayına ilişkin olarak takvimimiz belli. 81 İl başkanımızın önerisiyle, Parti Meclisimizin kararıyla biz 4-9 Eylül tarihleri arasında Tüzük Kurultayımızı gerçekleştireceğiz. 4 Eylül, partimizin 1’inci kurultayı saydığımız Sivas Kongresi’nin yıldönümü olduğu için sembolik olarak kurultayımızın ilk gününü Sivas’ta toplayacağız. 5 Eylül günü Ankara’da tüzük komisyonumuz son toplantısını yapacak ve tüzük kurultayımız için tüzük taslağımıza son şeklini verecekler.

 EMEKLİLERİN SEÇİME DE ETKİ ETMESİ BEKLENİYOR. ERDOĞAN’IN PROMOSYON, EMEKLİLERE İNDİRİM GİBİ YAKLAŞIMLARINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Meydanlarda emeklilerin içindeki durumunu detaylarla anlattık. Her gün daha fazla emeklinin meydanlarda sesimize ses olduğuna, seslerini duyurmak için yanımıza geldiğine şahit olduk. Tayyip Erdoğan ilk geldiğinde en düşük emekli maaşı 1.5 asgari ücretti. O gün en düşük emekli maaşıyla 8 çeyrek altın alıyordu. Bugün 2.5 çeyrek altın alınıyor. O gün en düşük emekli maaşıyla 8 çeyrek altın alan emekli 5.5 çeyrek altını kaybetti. AKP sözcüleri önce Ankara mitingini işaret ettiler, fos çıktı. İstanbul’da “müjde” dediler, fos çıktı. Son olarak, “Temmuz ayında masaya yatırırız” dediler. Emeklileri perişan etmeyi sürdürecek demektir. Emeklileri 31 Mart’ta iktidarın kendilerini yalnızlaştıran politikalarına ses çıkarmaya davet ediyoruz.

Kaynak: Cumhuriyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.