Hava Durumu

Timur Cihantimur ikinci kez hakim karşısına çıktı: Tutukluluğu devam edecek

İstanbul'da trafik kazasında Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olan Timur Cihantimur, ABD'de ikinci kez hakim karşısına çıktı. 17 yaşındaki Cihantimur'un iade süreciyle ilgili yargılanmasında tutukluluk halinin devamına karar verildi. Öte yandan Cihantimur’un avukatlarının hakime “yalvarıyorum size bu genç adamı serbest bırakın!” dediği öğrenildi. Cihantimur'un kaldığı cezaevinde intihara teşebbüs ettiği ve kendisine yeniden zarar vermesini engellemek için de üzerinin çırılçıplak soyulduğu belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2024 08:35
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2024 09:00
Kaynak: AA
Timur Cihantimur ikinci kez hakim karşısına çıktı: Tutukluluğu devam edecek

Boston John Joseph Moakley Adliyesi'nde görülen duruşmada hakim Donald Cabell, Cihantimur'un iade süreci boyunca tutuklu kalmasına hükmetti.

İkinci kez hakim karşısına çıkan Cihantimur'un avukatları, müvekkillerinin tutulduğu Connecticut eyaletindeki çocuk ıslahevi şartlarının uygun olmadığını öne sürerek, Cihantimur'un önce evde gözetim altında tutulmasını, bu olmazsa Massachussets'te daha uygun bir yere nakledilmesini talep etti.

Savcı ise Cihantimur'un kaçma riski bulunduğunu belirterek ev gözetimine karşı çıkarken, şu an bulunduğu ıslahevinin şartlarının da kendisi için uygun olduğunda ısrar etti.

Yaklaşık bir saat süren duruşma sonunda hakim Cabell, her iki tarafın tezlerinde çok fazla bilgi paylaşıldığını, bunları değerlendirmek için zamana ihtiyacı olduğunu belirterek, Cihantimur'un tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Cihantimur’un avukatlarının sanığın serbest bırakılması için adeta hakime yalvardıkları belirtildi. Öte yandan Timur Cihantimur’un avukatı intihara teşebbüs ettiği ve kendisine yeniden zarar vermesini engellemek için de üzerinin de çırılçıplak soyulduğu belirtildi.

‘YALVARIYORUM SİZE SERBEST BIRAKIN’

Gazeteci Emrullah Erdinç de duruşmada yaşadıklarını sosyal medya hesaplarından yaptığı canlı yayınla şu şekilde anlattı:

“Timur Cihantimur’un yargılandığı duruşmada neler yaşandığını çok kısa özetleyebilirim aslında size! Cihantimur’un avukatı şöyle bir cümle kullandı hakime; “yalvarıyorum size bu genç adamı serbest bırakın! Yalvarıyorum size bu genç adamı kefaletle bırakın biz kaçmayacağının garantisini sizlere veriyoruz” konuşmasını gerçekleştirdi. Onun karşılığında ABD Adalet Bakanlığı’nın da bu dava için atamış olduğu bir avukat vardı. Buraya baktığımızda da gerçekten de en güzel şekilde iddia makamı olarak Türkiye’yi savundu diyebiliriz.

“BABASI ÇOK GÜÇLÜ ÇOK PARASI VAR! KAÇACAKLARDIR!”

O da şu şekildeydi: “Bu kişiler kaçmaya meyillidir. Her zaman da kaçacaklardır. Daha öncesinde Annesi ile kaçıyordu. Şimdi de babası çok güçlü çok parası var. Babası sahip olduğu bu para ile birlikte çok rahat bir şekilde kaçırabilir.” Avukatın savunması da bu şekilde oldu ve daha doğrusu karşı tarafın savunmasını bu şekilde çökertti diyebiliriz.

“TİMUR CİHANTİMUR İNTİHARA TEŞEBBÜS ETTİ”

Timur Cihantimur’un avukatı önce söz aldı ve geçen duruşmada olduğu gibi yine cezaevi koşullarından bahsetti. Özellikle şöyle bir cümle kurarak savunmasına başladı: “Genç adam 3 gündür tecrit ediliyor. İntihara teşebbüs etti. İlaçlarını alamıyor ve farklı ilaçlar verdiler. O ilaçlar da kendisine alerji yaptı durumu iyi değildi.”

Bulunduğu cezaevi koşullarının da ne kadar kötü olduğundan bahseden avukat kendisinin hem şiddet hem de intihara teşebbüs olaylarından kaynaklanarak cezaevi hakkında da yani ıslah evi hakkında da işlem başlatılmasını talep etti. Mahkeme Başkanı da bu talebi yerinde buldu hemen bu tutukevi ile ilgili de bir soruşturma başlatılacağını söyledi.

“BOSTON’DA EVLERİ VAR! HER TÜRLÜ GARANTİYİ VERİYORUZ”

Sonrasına da yine konuşmalarına devam etti avukat ve kurgusu şu şekildeydi “Bu çocuk annesi üzerinden kaçtı ve aslında kaçma niyeti hiçbir zaman olmadı. Buraya geldi eğitim hayatına devam edecekti okul tuttular ve yerleşti buraya. Eğitim hayatına devam etmek istiyor” diye belirttiler. Ve babası ile ilgili ekonomik durumunun çok iyi olduğunu babası istediğiniz zaman istediğiniz kefaleti buraya ödeyebileceğini ve Boston’da iki evinin bulunduğunu söyleyerek ben her türlü garantiyi size veriyorum kesinlikle kaçmayacaktır diye belirtti.

“TÜRKİYE’YE İADE EDİLİRSE CAN GÜVENLİĞİ YOK”

Daha sonrasında konuşmaya diğer avukat devam etti ve sanık Türkiye’ye eğer iade edilirse hem cezaevi koşulunda hem de normal hayatında bu çocuğun artık can güvenliği yoktur. Hem de ABD vatandaşıdır. Can güvenliğini korumamız için kesinlikle burada kalması gerekiyor.”

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.