Hava Durumu

"Yerli ve milli” olduğu iddiasıyla gündemden düşmeyen vakıflar AB fonlarından yararlanmış!

İktidara yakınlığıyla bilinen TÜGVA, Etnospor, TÜRGEV, SETA, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği gibi vakıfların, yıllardır AB fonlarından milyonlarca euroluk destek aldığı ortaya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 22:50
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 22:50
Kaynak: T24
"Yerli ve milli” olduğu iddiasıyla gündemden düşmeyen vakıflar AB fonlarından yararlanmış!

Gazeteci Metin Cihan, Avrupa Birliği (AB) fonlarından yararlanan bazı Türk vakıflarını X sosyal medya hesabı üzerinden yayınladı. TÜGVA, TÜRGEV, SETA Vakfı, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği gibi iktidara yakın kuruluşların yıllardır AB fonlarını kullandığı anlaşıldı. Cihan, yaptığı paylaşımda "SETA Vakfı listeler yayınlayıp Avrupa'dan fon alanları vatana ihanetle suçluyordu. Meğer kendileri fon alıyormuş" ifadelerini kullandı.

Cihan’ın paylaşımında yer alan kuruluşlar arasında; TRT, TÜGVA, TÜRGEV, SETA Vakfı, İHH, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği ve Bilal Erdoğan'ın başkanı olduğu Dünya Etnospor Konfederasyonu bulunuyor.

Vakıfların AB’den aldığı fonların miktarı ve projeleri dikkat çekti. TÜGVA'nın, Erasmus+ programı kapsamında KA227-YOU-098395 kodlu projeyle AB'den fonlandığı ortaya çıktı. Proje tanıtımında “Turkey Youth Federation” olarak belirtilen kuruluşun aslında TÜGVA olduğu anlaşılıyor.

Cihan'ın paylaştığı bilgilere göre, vakıflara her yıl milyonlarca euro fon akışı gerçekleşiyor. Bu fonların, AB’nin resmi sayfalarında da görülebileceği gibi, STK'lar ile iş birliği ve uluslararası etki alanı oluşturma hedefiyle sağlandığı belirtiliyor. 

Metin Cihan, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa Birliği Türkiye'de kimleri fonluyor? Bunu araştırıyorum ve yine ikiyüzlülük görüyorum. Şimdiye kadar tespit edebildiklerim arasında TRT, TÜGVA, TÜRGEV, SETA Vakfı, İHH, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği ve Dünya Etnospor Konfederasyonu (Bilal Erdoğan) var.

AB Erasmus+ fonu örneğin KA227-YOU-098395 kodlu projeyle kimi fonluyor? Bakıyoruz ve Turkey Youth Federation olduğunu görüyoruz. Böyle tanıdık gelmemiş olabilir. Bildiğimiz TÜGVA. Bunun sadece küçük bir örnek olduğunu hatırlatmak isterim. Her yıl milyonlarca euro fon akışı gerçekleşiyor. Belgeleriyle paylaşacağım. Proje tanıtımında da okuyacağınız gibi AB bunu STK'lar ile iş birliği olarak tanımlıyor ve uluslararası bir etki alanı oluşturma hedefi belirleniyor. Türkiye'de seçtikleri partner TÜGVA oluyor. Kaynak: Avrupa Birliği resmi sayfası.

SETA Vakfı listeler yayınlayıp Avrupa'dan fon alanları vatana ihanetle suçluyordu. Meğer kendileri fon alıyormuş. Aşağıdaki projeler hâlâ devam ediyor, hâlâ fon alıyorlar. Vakıf kurucusu şimdi MİT başkanı olan İbrahim Kalın. Koordinatörlerden biri Fahrettin Altun. Evet, maalesef.”

Kaynak: T24

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.