11 Ekim Kız Çocuklar Günü Kutlu olsun
Türkiye, Kanada ve Peru tarafından geçen yıl hazırlanan karar tasarısı; Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabul edildikten sonra bu yıl ilk defa kutlanıyor.
GÜNDEM , 11 Ekim 2012 Perşembe, 15:10
11 Ekim Kız Çocuklar Günü Kutlu olsun

Gerçekten kutlanıyor mu acaba? Nedir kutlanan ve en önemlisi gerçek çözümlere ulaşılmaya başlanacak mı?

Kız çocuklarının sorunlarının tartışılması ve bazı konuların detaylarıyla incelenmesi amaç.

Dünya üzerindeki kız çocuklarının yaşadıkları zorluklar masaya yatırılacak ve kız çocuklarına karşı önyargı, şiddet ve ekonomik kısıtlamayı ortadan kaldırmak için çözümler aranacak.

Her yıl binlerce olay yaşandığı; fakirlikten, eğitimsizlikten, 'kız olduğu için' aşağılanmaktan, çocuk yaşta evlendirilmekten, tacize uğramaktan, tecavüzden, pazarlanmaktan kurtaramadığımız kız çocuklarımıza bugün ve devamındaki günler ışık olsun diye uğraşılacak.

Dünyada da bazı tablolar çok acı ve bizler; bizdeki problemlerin başlığını gerçekten de biliyoruz.

İnsan olarak görülecekler, okutulacaklar, meslek sahibi yapılacaklar kızlarımız; buna mecburuz.

Onların yaşamak zorunda kaldıkları derme çatma hayatlar, gelecek nesillerin de aynı şekilde; temelsiz hayatlar yaşamaları demek çünkü.

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Araştırması ve TÜİK'in 2011'de yaptığı araştırmada, Türkiye'de çocuk evlilik oranı yüzde 28 dolaylarında.

Türkiye genelinde 181 bin 36 çocuk gelin var.Binlerce okumayan kızımız,dışlanan kızımız,adını bile öğrenemeden kaybettiğimiz kız çocuklarımız var.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR