20 yaş altı sokağa çıkma izni ne zaman, saat kaçta olacak?
Koronavirüs normalleşme süreci aşamalarından biri de 20 yaş altı sokağa çıkma izni olacak. Virüsün yayılımını engellemek amacıyla 65 yaş üzeri ve 60 yaş altı kişilere sokağa çıkma kısıtlaması getirilmişti. Peki, 20 yaş altı sokağa çıkma izni ne zaman ve saat kaçta olacak?
GÜNDEM , 08 Mayıs 2020 Cuma, 14:30
20 yaş altı sokağa çıkma izni ne zaman, saat kaçta olacak?

Corona virüsü kapsamında alınan tedbirler sonrasında olumlu rakamların gelmesiyle birlikte normalleşme sürecine geçiş kararı alınmıştı. Sınav tarihleri, askerlerin terhis süreci, bazı şehirlere seyahat kısıtlamasının kaldırılması, 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri kişilerin sokağa çıkma izni gibi birçok karar geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulmuştu. Peki, 20 yaş altı için belirlenen saatler hangileri olacak?

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA İZNİ NE ZAMAN?

Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 14 yaş ve altı çocukların 13 Mayıs Çarşamba günü; 15-20 yaş arasındaki gençlerin ise 15 Mayıs Cuma günü, 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla istisna olarak dışarı çıkmalarına izin verilecek.

Yürüme mesafesi, sosyal mesafe ve maske kuralını ihlal edenlerle ilgili işlem yapılabilecek. Söz konusu sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari işlem uygulanacağı, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin de Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı ifade edildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR