Haber Giriş Tarihi: 22.05.2020 15:08

2020 fitre ne kadar? Fitre kimlere verilir, kime verilmez?

2020 Ramazan ayının sona ermesine günler kala fitre vermek isteyen kişiler fitrenin kimlere verilebileceğini araştırmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda Diyanet yaptığı açıklama ile "fitre ne kadar?" sorusunu yanıtlamıştı. Peki, fitre parası kime verilmez?

Fitre miktarı için belirlenen tutar Diyanet İşleri Başkanlığı'nın geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklama ile ortaya çıkmıştı. 2020 yılında uygulanacak olan miktar kapsamında ödemeler gerçekleştirilecek. Bir kişinin günlük doyum miktarı üzerinden hesaplanan ücret her yıl Diyanet tarafından tespit ediliyor.

2020 FİTRE NE KADAR?

Bu yıl için belirlenen fitre tutarı Ramazan başlamadan önce 27 TL olarak duyurulmuştu. Buna göre fitre parası ödemek isteyen kişiler günlük 27 TL'lik bir ödeme gerçekleştirebilecekler.

FİTRE KİMLERE VERİLİR, KİME VERİLMEZ?

Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.

Hanefilere göre aşağıda sayılanlara fitre verilmez:

a) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara,
b) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,
c) Eşine,
d) Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye,
e) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa (Merğinânî, el-Hidâye, II, 223-228).
Şâfiîlere ve Ebu Yusuf'a göre fitre, Müslüman olmayana da verilemez (Mâverdî, el-Hâvî, III, 387; X, 519; Merğinânî, el-Hidâye, II, 223).
Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir (Zeylaî, Tebyîn, I, 301)

Yine yukarıda belirtilen istisnalar dışında kalan yardıma muhtaç kişilere fitre verilebilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar