2021 KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? KYK yurt başvuruları...
2021 KYK yurt başvuru sonuçları açıklandıktan sonra gündeme gelen "KYK burs başvurusu ne zaman başlayacak?" sorusu araştırılıyor. Gençlik ve Spor bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu tarafından üniversite öğrencilerini desteklemek adına ödenen kredi ve burslar için gözler YURTKUR'dan gelecek açıklamaya çevrildi. KYK yurt başvuruları geçtiğimiz gün tamamlandı. Peki, KYK burs ve kredi başvuruları nereden, nasıl yapılır?
EKONOMİ , 16 Eylül 2021 Perşembe, 09:37
2021 KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? KYK yurt başvuruları...

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu, Yükseköğretimde eğitim gören öğrencileri desteklemek için burs ve kredi hizmeti veriyor. Önlisans ya da Lisan fark etmeksizin eğitim süresi boyunca ödenen KYK bursları araştırılıyor. İşte KYK burs başvuru şartları ve başvuruları hakkında merak edilenler...

KYK BURS BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

KYK burs ve kredi başvuruları YURTKUR resmi sitesi üzerinden duyurulacak. Başvurular için YURTKUR'dan gelecek açıklama bekleniyor. KYK burs ve kredi başvuruları için kesin tarih henüz açıklanmadı.

E-DEVLET KYK BURS BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KYK burs başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden alınacak.

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burstan yararlanacak öğrenciler,

Ön lisans öğrencileri,

Lisans öğrencileri,

İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez. Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,

Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Burstan Yararlanamayacak Olan Öğrenciler

Kurumdan burs ya da öğrenim kredisi alan öğrenciler,

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler, Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler, Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler, Yabancı uyruklu öğrenciler, Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri, Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler, Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler, Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri, Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler, Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, burstan yararlanamazlar.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR