2022 MTV zam oranı yüzde kaç oldu?

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi yeniden değerleme oranının yüzde 36,2 olarak açıklanmasının ardından geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Cumhurbaşkanı kararı ile düşürülmesi bekleniyordu. Karar Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki 2022 MTV oranı yüzde kaç oldu?

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2021 09:05

Yılda iki taksit halinde ödenen ve milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)'nin yeni yılda ne kadar olacağı merak ediliyordu.

Yeniden değerleme oranının yüzde 36,2 olarak açıklanmasının ardından 2022 yılında MTV'ye gelecek olan zam oranı konusunda indirime gidilmesi bekleniyordu. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile MTV'de indirime gidildi. İşte MTV'de yeni oran...

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ 2022 NE KADAR OLDU?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile yüzde 36,2'den yüzde 25'e düşürüldü.

İlgili Cumhurbaşkanı kararının ekinde şu ifadelere yer verildi:

"2021 yılı için tespit edilen yeniden değerleme oranı, 18/2/1963 tarihli ve 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun 5'inci maddesinde yer alan (I) sayılı tarife, 6'ncı maddesinde yer alan (II) ve (IV) sayılı tarifler ve geçici 8'inci maddesinde yer alan (I/A) sayılı tarifede bulunan taşıtlar için, 2022 yılında motorlu taşıtlar vergisi tutarlarına uygulanmak üzere %25 olarak belirlenmiştir."

1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilen kararın hükümleri, Hazine ve Maliye Bakanlığınca yürütülecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar