32 mutasyonlu NU varyantı alarmı
Bilim insanları, koronavirüsün "aşırı derecede fazla sayıda" mutasyona uğramış bir varyantını tespit etti.
DÜNYA , 26 Kasım 2021 Cuma, 09:23
32 mutasyonlu NU varyantı alarmı

Şu ana dek 3 ülkede 10 kişide görülen varyantın, virüsün aşılar tarafından hedef alınan "çivi" proteininde mutasyona uğramış olması ve bağışıklık sisteminden bu nedenle kaçabilme riski endişe yarattı.

Bununla birlikte, varyantın ne kadar bulaşıcı olduğu henüz net olarak belirlenmiş değil. İlk olarak Afrika ülkesi Botswana'da tespit edilen ve "Nu" adı verilen "B.1.1.529" varyantının çivi proteininde 32 ayrı mutasyon keşfedildi.

Aşıdan kaçabilir mi?

Botswana'daki ilk vaka 11 Kasım'da tespit edildi. Ülkedeki vaka sayısı 3'e yükselirken varyant, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 6 kişide, Hong Kong'da da Güney Afrika'yı ziyaret etmiş 1 kişide görüldü. Bilim insanları, varyantın mutasyona uğrama sayısının yüksekliği ve bu mutasyonların çıkıntılı proteinde yoğunlaşması nedeniyle endişeli. Mevcut aşıların virüsü bu proteini hedef alarak etkisiz hale getirdiği, bağışıklık sistemi savunmasına yakalanmayarak aşıları etkisini azaltarak yeni Kovid dalgalarına yol açmasından korkuluyor. Londra Emperyal Koleji'nden virolog Tom Peacock, yeni varyantın ayrıntılarını bir genom paylaşım sitesine yüklerken, "Çivili proteinde son derece yüksek miktarda mutasyon görülmesi ciddi bir endişe sebebi olabilir" dedi. Peacock, Twitter paylaşımında da mutasyonları "korkunç" diye nitelendirirken, yeni varyantın yakından izlenmesi gerektiğini vurguladı. Bulaşıcılık oranının henüz bilinmediğini vurgulayan Peacock, bu varyantın çok bulaşıcı olmayabileceğini de ifade etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR