40 yıldır kör olan hastaya mucize tedavi! Kısmen görmeye başladı
Fransa'da 40 yıl önce görme yetisini kaybetmeye başlayan hasta, yeni nesil tedavi sayesinde görme yetisini kısmen geri kazandı.
SAĞLIK , 25 Mayıs 2021 Salı, 14:23
40 yıldır kör olan hastaya mucize tedavi! Kısmen görmeye başladı

Bilimin henüz kesin çözümünü bulamadığı körlük tedavisinde çok önemli bir gelişme yaşandı. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Fransa'da 40 yıldır kör olan bir hasta kısmen de olsa tedavi edildi. 40 yıl önce görme yetisini kaybetmeye başlayan hastanın görme yeteneği yeni bir genetik tedavi ve özel bir çift gözlük sayesinde kısmen düzeltildi. Uzmanlar bu tedavinin 5 yıl içinde herkesin kullanımına girebileceği görüşünde.

GÖRÜNTÜLER SİYAH BEYAZ

Aynı habere göre, terapi, hastanın gözlerinden birindeki hücreleri genetik olarak değiştirerek, özel bir gözlükle gönderilen ışık atımlarına tepki vermelerini sağladı. Gözlüğün üzerindeki kamera ise gerçek dünyanın bir görüntüsünü, hastanın önündeki nesneleri tanıyabileceği kehribar renkli ışık darbelerine dönüştürdü. Bu görüntünün siyah beyaz olduğunun altını çizen uzmanlar söz konusu yöntemin başka bir kişinin yüzünü tanımak için yeterince ayrıntılı olmadığını açıkladı.

"BAŞTA HİÇBİR ŞEY GÖREMEDİ"

Çalışma, ülkenin başkenti Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nden göz doktoru José-Alain Sahel ve meslektaşları tarafından gerçekleştirildi. Profesör Sahel, 'Başlangıçta hasta sistemle ilgili hiçbir şey göremedi ve açıkça bu oldukça sinir bozucu olmalı. Sonra kendiliğinden çok heyecanlanmaya başladı ve caddenin karşısındaki beyaz şeritleri görebildiğini bildirdi.' dedi.

5 YIL İÇİNDE HERKES KULLANABİLİR

Araştırmacılara göre, bu yaklaşım beyin ameliyatına oranla çok daha az risk içeriyor. Bunun son derece önemli bir bulgu olduğunun altını çizen ekip tedavinin etkinliğini keşfetmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtti. Araştırmaya imza atan bilim insanları böyle bir tedavinin beş yıl içinde herkes için kullanıma açılabileceği görüşünde.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR