52 il merkezinin deprem değeri değişti!
Türkiye'nin deprem tehlike haritası 22 yıl sonra güncellendi. Resmi Gazete'de yayımlanan yeni haritaya göre toplam 52 il merkezinin deprem tehlike değeri değişti.
GÜNDEM , 19 Mart 2018 Pazartesi, 21:05
52 il merkezinin deprem değeri değişti!

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın bahsettiği ayrıntılı deprem haritası artık resmen devrede. Türkiye'nin Deprem Tehlike Haritası 22 yıl sonra yenilendi. Resmi Gazete'de yayımlandı.

ARTIK DEPREM DERECESİ KAVRAMI KULLANILMAYACAK

Eski haritalarda olduğu gibi artık deprem derecesi kavramı kullanılmayacak. Bunun yerine ivme değeri kullanılıyor. Yeni Türkiye Deprem Tehlike Haritası'nın da bir deprem anında minimum koşullarda beklenebilecek en büyük yer ivmesi değerlerini verdiği belirtiyor.

YENİ HARİTA, BİR RİSK HARİTASI DEĞİL

Yani bu haritanın bir risk haritası olmadığı vurgulanıyor. Risk haritası olması için ''Bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir' 'mesajı veriliyor. Buna göre yeni haritada sarı yerler düşük tehlikeli, kırmızı yerler ise yüksek tehlikeli yer ivmesini gösteriyor. Yeni haritaya göre toplam 52 il merkezinin deprem tehlike değeri değişti. 46 il merkezinin deprem tehlikesi azaldı, 6'sının ise yükseldi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR