6 yaşındaki kız çocuğu için akıl almaz pazarlık
Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir mülteci kampında ailesiyle yaşayan Naghma babası tarafından 2500 dolara satıldı. Baba ödeyemediği borcuna karşılık daha 6 yaşındaki kızını 19 yaşındaki biriyle evlenmesi için sattı.
DÜNYA , 10 Nisan 2014 Perşembe, 17:15
6 yaşındaki kız çocuğu için akıl almaz pazarlık

Tıpkı büyükannesi gibi bir çocuk gelin olmaya hazırlanan Naghma’nın babası Taj Muhammed, geçen yıl karısının hastalanması üzerine onu tedavi ettirebilmek için 2500 dolar borç aldı.

Ancak ödeme günü geldiğinde zaten işsiz olan baba, borç aldığı kişiye parayı ödeyemedi.

‘Çözüm’ ise Naghma’nın para karşılığında evlendirilmesinde bulundu.

Taj Muhammed, borcunun silinmesi karşılığında 6 yaşındaki kızı Naghma’yı borç aldığı kişinin 19 yaşındaki oğluyla evlendirmeyi kabul etti.

Afganistan’da çocuk yaşta kızların evlendirilmesi aslında yasadışı ancak her yıl Naghma gibi yüzlerce kız çocuğunun ‘gelin olduğu’ da bilinen bir gerçek.

Naghma’nın yaşadıkları ise ülkedeki insan hakları dernekleri tarafından ortaya çıkarıldı. Bunun üzerine ise devreye ABD’li avukat Kimberley Motley girdi.

Afgan aile ile görüşen Motley, yerel aşiret liderlerinin yer aldığı Jirga meclisinin ‘evlilik anlaşmasını feshetmesini’ sağlayarak küçük kızı kurtardı. Motley ayrıca adını açıklamadığı zengin bir Afgan yardımseverin de, baba Taj Muhammed’in borcunu ödemesini sağladı. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR