7 yıl sonra ''ilk adım''
Doğuştan yürüme engelli olan 7 yaşındaki spastik hastası çocuk, astronotların yürüme eğitiminde kullanılan yer çekimsiz koşu bandı sayesinde ilk kez yürüdü.
SAĞLIK , 22 Temmuz 2012 Pazar, 14:14
7 yıl sonra ''ilk adım''

 

Doğuştan spastik hastası (Serebral Palsi) olması nedeniyle yürüyemeyen 7 yaşındaki çocuk, astronotların yürüme eğitiminde kullanılan yer çekimsiz koşu bandı sayesinde ilk defa yürüyebilmenin mutluluğunu yaşadı.
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Erbil Dursun'un kendilerine oğlunun yer çekimsiz yürüme bandında yürütülmesi tavsiyesinde bulunduğuna dikkati çeken baba Remzi Kula, daha sonra yürüme bandında seanslara başladıklarını, yürüme bandından sonra, Talha'nın yürümeye başladığını aktardı.

''Yer çekimini yüzde 80 oranında azaltıyor''
Prof. Dr. Erbil Dursun da ''Uzay tedavisi'' adını verdikleri bu tedavide yer çekimsiz yürüme eğitimi yaptıklarını ifade ederek, ''Alter G'' adlı cihazın, yer çekimini yüzde 80 oranında azaltarak hastaların çok rahat bir ortamda yürümelerini sağladığını söyledi.
Bu tedavi şeklinin tıbbi rehabilitasyonda kanıtlanmış olan aktivite temelli hareketlerden biri olduğunu vurgulayan Dursun, bu tedaviyi birçok hastada kullanmanın mümkün olduğunu dile getirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR