90 yıl sonra Rumlardan Bursa'da ilk ayin
Yunanistan'dan Türkiye'ye gelen yaklaşık 200 Rum, Bursa'da atalarından kalma tarihi kilisede 90 yıl sonra ayin düzenledi.
BURSA , 27 Temmuz 2012 Cuma, 12:03
90 yıl sonra Rumlardan Bursa'da ilk ayin

Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpiduforos Lambriniadis yıllar sonra bir ayın düzenlemiş olmanın büyük mutluluğu içinde olduklarını ifade ederek, "Ramazan dua için ayrılmış bir aydır. Biz de bu çerçevede dua etmek istedik" dedi.

Kuzey Yunanistan'ın 3 değişik bölgesinden, atalarının toprakları olan Bursa'nın Nilüfer ilçesi Gölyazı Mahallesi'ne gelen yaklaşık 200 Rum, tarihi Aziz Pandeleimon Kilisesi'nde ayin düzenledi. 90 yıl aradan sonra Türkiye'ye gelen Rumları, atalarının yaşadıkları toprakları ve ibaret ettikleri kiliseyi görmek hayli duygulandırdı. Yöre sakinleriyle sohbet eden Rumların ayinin Cuma gününe rastlaması dikkatlerden kaçmadı. Vatandaşların şaşkın bakışları arasında kilise önünde mum yakan Rumlar ardından içeri girerek ibadetlerini yaptı. İlahi ve duaların ardından parçalanan ekmekler dağıtıldı.

"BU MÜBADELEDEN SONRA İLK AYİN"
Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpiduforos Lambriniadis, yıllar önce atalarının yaşadıkları topraklarda bulunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, Nilüfer Belediyesi tarafından restore edilen kilisenin durumunun çok güzel olduğunu söyledi. Restorasyonu yapan Nilüfer Belediyesi'ne ayini düzenlemelerine yardımcı olan Bursa Valiliği'ne teşekkür eden Lambriniadis konuşmalarına herkesin Ramazan ayını tebrik ederek başladı. Ramazan ayının dua için ayrılmış bir ay olduğunu kaydeden Lambriniadis, "Biz de bu çerçevede dua etmek istedik. 27 Temmuz Aziz Pandeleimon'un adını anma ve bayram günüdür. Burada bulunmaktan dolayı çok duygulananlar var. Yöre halkıyla çok iyi anlaşıyorlar. Yaklaşık 200 kişilik bir gurup halinde geldik. Bu 1922 yılındaki mübadeleden sonraki ilk ayin. Ayinde iki dua edeceğiz. Biri hayatını kaybedenler diğeri de hayatta olanlar için olacak" diye konuştu.

"İKİ ÜLKE ARASINDA HER ŞEY SEVGİ VE SAYGI ÇERÇEVESİNDE YAŞANMALI"
Ayine gelen Rumlar ise burada bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, "Türk halkına çok teşekkür ediyoruz. Duygu yüklüyüz. İki halk asında hiçbir düşmanlık yok. Her şey sevgi saygı çerçevesinde yaşanmalı" dediler.
 

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR