ABB'nin elektrikli otobüsü yola çıktı
Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki Belka ile eski bir dizel otobüsü %100 elektrikli otobüse dönüştürdü. Sıfırdan üretim maliyetinin 3'te 1'i maliyete yapılan otobüs aynı segment dizel araca göre 5'te 1 yakıt tasarrufu sağlıyor. Tek şarjda 400 kilometre yol gidebilen teknolojik otobüs yollara çıktı.
GÜNDEM , 25 Şubat 2021 Perşembe, 10:39
ABB'nin elektrikli otobüsü yola çıktı

Teknolojinin geldiği nokta doğrultusunda elektrikli araçların da kullanımı oldukça arttı. Dizel araca göre daha tasarruflu olan elektrikli araçların daha da hayatın içine girmesi beklenirken, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin (ABB) yaptığı otobüs taktir topladı.

KULLANIM ÖMRÜ DOLMUŞ OTOBÜS ELEKTRİKLİ OTOBÜSE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

ABB iştiraki Belka ile kullanım ömrü dolmuş bir dizel otobüsü %100 elektrikli otobüse dönüştürdü. Konuyla ilgili olarak hem ABB'nin hem de ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın hesabından bir paylaşım yapıldı.

EİNSTEİN'IN ÜNLÜ SÖZÜNE YER VERİLDİ

Videolu paylaşımın başında bilim insanı Albert Einstein'ın "Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere" sözüne yer verildi.

"YAPILAMAZ DENİLENİ YAPTI"

Paylaşımda, Başkent'te dönüşümün başladığı vurgulandı ve "Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki Belka yapılamaz denileni yaptı. Eski bir dizel otobüsü yüzde yüz elektrikle çalışan son teknolojiye sahip bir otobüse dönüştürdü. Hem de sıfırdan üretim maliyetinin 3'te 1'i maliyetle" denildi.

"TEKNOLOJİK OTOBÜSÜMÜZ ARTIK YOLLARDA"

Videonun devamında, "Aynı segmentin dizel aracına göre 5te 1 yakıt tasarrufuyla, Avrupa standartlarındaki testleri başarıyla geçerek. Tek şarjda 400 kilo menziliyle, çevreci sessiz ve ekonomik... Teknolojik otobüsümüz artık yollarda, Ankara'mıza Türkiye'ye hayırlı olsun" ifadesine yer verildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR