ABD'de korkunç rekor: Bir günde binlerce kişi öldü
ABD Kongre baskınıyla sarsılırken, koronavirüsü kendini yeniden hatırlattı. Johns Hopkins Üniversitesi, ülkede günlük ölü sayısının ilk kez 4 binin üzerine çıkarak rekor kırdığını duyurdu.
DÜNYA , 08 Ocak 2021 Cuma, 11:41
ABD'de korkunç rekor: Bir günde binlerce kişi öldü

ABD'de sancılı geçen seçim süreci ve ardından 6 Ocak'ta meydana gelen Kongre'nin işgali, ülkedeki en büyük sorunu neredeyse unutturmuştu. Ancak koronavirüsü, dünyada en ağır şekilde vurduğu ABD'de kendini yeniden hatırlattı. Salgınla mücadelede en yetkili kurumlardan biri olan Johns Hopkins Üniversitesi, ülkedeki son verileri açıkladı. ABD'de koronavirüs nedeniyle meydana gelen can kayıplarında korkunç bir rekor kırıldı. Dünya genelinde ilk kez bir ülkede günlük ölü sayısı 4 bini geçti. Son 24 saatte 4 bin 85 kişi hayatını kaybederken, yaklaşık 275 bin yeni vaka tanısı koyuldu.

'BOĞULUYOR GİBİLER'

Virüsün en çok etkisini gösterdiği eyaletlerin başında California geliyor. Son iki günde eyalet genelinde 1042 ölüm kayıtlara geçti. Hastane doluluk oranları alarm seviyesine ulaştı. Santa Clara Valley Tıp Merkezi'nden Dr. Jeffrey Chien, "Hastalar yataklarında boğuluyor gibi. Gözlerimizin önünde bir nefes almak için çabalıyorlar" dedi.

5.9 MİLYON KİŞİYE AŞI

Öte yandan Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC) tarafından yapılan açıklamada, ABD'de başlayan toplu aşılama programında, 5.9 milyon kişinin şimdiye dek corona aşısı olduğu belirtildi. Günlük ortalama aşı yapılan kişi sayısının 600 bin olduğu ifade ediliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR