ABD'de Kristof Kolomb'un 33 heykeli kaldırıldı
ABD'de siyahi George Floyd'un gözaltında öldürülmesiyle başlayan protestoların ardından ırkçılık ve sömürgeciliği simgelediği gerekçesiyle, Kristof Kolomb'a ait 33 heykel kaldırıldı.
DÜNYA , 25 Eylül 2020 Cuma, 23:42
ABD'de Kristof Kolomb'un 33 heykeli kaldırıldı

Haziran ayında ülkedeki birçok şehirde düzenlenen protestolarda, beyazlarla ilişkilendirilen birçok heykel göstericiler tarafından yıkıldı. Protestolardan sonra birçok eyalette, Amerika'yı keşfettiği iddia edilen 15'inci yüzyıl kaşiflerinden Kolomb'un anısına yapılmış 33 heykelin yerel yönetimlerce kaldırıldığı ortaya çıktı.

50 HEYKEL DAHA KALDIRILDI

Yine kölelik taraftarı konfederasyon generallerine ait 50 heykelin de farklı eyaletlerde yerel yönetimlerce kaldırıldığı belirlendi.

Sömürgecilik karşıtlarının, Amerika kıtasını keşfi sırasında yerli halkı katlettiği iddiasıyla sık sık gündeme getirdiği Kolomb'a ait Ohio, Massachussets, Virginia, Minnesota eyaletlerindeki heykellerine protestocular tarafından saldırılar düzenlenmiş, heykeller daha sonra şehir yönetimi tarafından kaidesinden sökülmüştü.

ABD'de Kristof Kolomb heykellerine saldırılar sürüyor.

BAZI EYALETLER, "KOLOMB GÜNÜ"NÜ KUTLAMAYACAK

Bazı eyaletler, Amerika'nın keşfinde büyük rol oynadığı kabulüyle her sene yapılan ''Kolomb Günü'' kutlamalarına katılmayacağını açıklamıştı.

GEORGE FLOYD'UN ÖLÜMÜ, YENİ BİR MİLAT OLDU

Floyd'un Minnesota eyaletinde polis tarafından birçok kişinin gözlerinin önünde öldürülmesi ABD'de infiale yol açmış ve ülke çapında şiddet olaylarına varan protestolar düzenlenmişti.

Protestolar sırasında kölelik taraftarı konfederasyon generallerinin heykellerine saldırılmış ve birçok heykel yıkılmıştı.

Heykel yıkma olayları İngiltere ve Belçika başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerine de sıçramıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR