ABD'deki Müslümanlardan 6 binden fazla 'ihlal' şikayeti
ABD'nin en büyük Müslüman sivil haklar örgütü Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi, 2020'de 6 binden fazla insan hakları ihlali şikayeti aldıklarını raporladı.
DÜNYA , 27 Nisan 2021 Salı, 12:20
ABD'deki Müslümanlardan 6 binden fazla 'ihlal' şikayeti

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), yayımladığı 2021 İnsan Hakları raporunda, ABD'de 2020'de ayrımcılık, göçmenlik, seyahat kısıtlamaları, bağnazlık, kanun yaptırımı ve okullarla bağlantılı konularla ilgili toplam 6 bin 144 şikayet aldıklarını açıkladı.

"Nefret Karşısında Direnme" başlıklı raporda, en son 2018'de yayımlanan benzeri rapora kıyasla şikayetlerde yüzde 9 artış olduğuna dikkat çekildi.

1151 şikayetin konusu "Ayrımcılık"

Raporda, göçmenlik ve seyahat sınırlamalarının 1814 şikayetle en fazla bildirilen konu olduğuna işaret edilerek, 2020'de nefret suçlarında ise COVID-19 tedbirleri nedeniyle yüzde 20 azalma görüldüğü yazıldı.

Ülkede 1151 şikayet ile ikinci sırada ayrımcılığın geldiği bildirilen raporda, bu başlıkta ise yüzde 57 ile işe alımlardaki ayrımcılığın kaydedildiği vurgulandı.

"Bağnazlığa ve nefrete maruz kalanların destek almaları çok önemli"

CAIR Ulusal İcra Direktörü Nihad Awad, raporun, Amerikalı Müslümanlar ve diğer tüm azınlık mensupları için sivil hakların savunulmasının önemini gösterdiğini dile getirdi.

Awad, "Bağnazlığa ve nefrete maruz kalanların, bu kritik zorlukların üstesinden gelmek için ihtiyaç duydukları desteği almaları çok önemli" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR