ABD'den Demir Kubbe hamlesi!
ABD Ordusu: Kısa vadeli ihtiyacımızı karşılamak üzere, İsrail'in Demir Kubbe sistemlerinden limitli sayıda almayı düşünüyoruz.
DÜNYA , 06 Şubat 2019 Çarşamba, 17:27
ABD'den Demir Kubbe hamlesi!

Önce ABD, sonra da Rusya'dan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çıkma hamleleri peş peşe geldi. Şimdi de Washington, İsrail'den hava savunma sistemi alınabileceğini belirtti.

Az önce, ABD Ordusu'ndan "Kısa vadeli ihtiyacımızı karşılamak üzere, İsrail'in Demir Kubbe sistemlerinden limitli sayıda almayı düşünüyoruz" açıklaması geldi.

"ABD INF'den çıkarsa, biz de çıkarız"

ABD ve Rusya'nın sırası ile Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı (INF) 6 aylığına askıya aldıklarını duyurmalarından sonra, bugün Rusya'dan yeni bir hamle daha gelmişti.

Bugün açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 6 ay içerisinde ABD'den uygun bir karşılık alamamaları hâlinde, INF'den çıkacaklarını duyurmuştu.

Lavrov, "INF Anlaşması konusunda, zaten ABD'nin tüm asılsız suçlamalarına tüm yanıtları verdik. Başkan Putin bizim duruşumuzu belirlerdi. Biz bir ayna gibi hareket edeceğiz" demişti.

ABD'nin tüm girişimlerine karşılık vereceklerini belirten Lavrov, "ABD'liler anlaşmaya katılımlarını askıya aldı. Biz de aynısını yaptık. 6 aylık sürenin bitmesi üzerine, ABD'li yetkililerin, ABD'nin anlaşmadan çekileceği yönündeki resmi notlarının sonuçlarına göre biz de anlaşmayı uygulamayı durduracağız" ifadesini de kullanmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR