Affın da affı çıktı
Taksitlerini ikiden fazla aksatarak yeniden yapılandırma hakkını kaybeden 1 milyon vergi borçlusuna ikinci bir şans geliyor. Bu mükellefler 4 ay içinde borcunu öderse, yapılandırma hakkına kaldığı yerden devam edebilecek.
EKONOMİ , 25 Mayıs 2012 Cuma, 09:33
Affın da affı çıktı
 Kamu borçlarını yeniden yapılandırdığı halde ödeme zorluğu çekenler için yeniden düzenleme yapılıyor.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen torba yasaya eklenen bir madde ile "yapılandırmadan yararlandığı halde taksitlerini ödeyemediği için bu hakkını kaybeden 1 milyon vergi borçlusuna yeniden yapılandırma" imkanı getiriliyor.
6111 sayılı kanun kapsamında, vergi borçlularına yeniden yapılandırma imkanı sağlanmıştı. Söz konusu yasanın ilk yılında, vergi borçlularının bir kısmı taksitlerini ikiden defadan fazla aksattı. Bu da mükelleflerin yapılandırmadan elde ettikleri hakları kaybetmesine yol açtı. Ekonomi yönetimi de, bu kapsamdaki vergi borçlularına ikinci bir şans verme kararı aldı. Karar doğrultusunda da, önceki gün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen ve yakında Meclis'te görüşülmeye başlanacak olan madde hazırlandı.


4 AY İÇİNDE ÖDEME ŞARTI

Geçici maddede, taksitlerini aksattığı için hakkını kaybeden mükelleflere 'aksattıkları taksitleri ve gecikme zamlarını' 4 ay içinde öderlerse, yapılandırmaya devam etme hakkı verildi.

KAPSAMDA 5 MİLYAR LİRALIK BORÇ VAR

Söz konusu düzenlemenin yaklaşık 1 milyon mükellefi ilgilendirdiği bildirildi. Yine düzenleme kapsamında yaklaşık 5 milyar liralık vergi borcunun yeniden yapılandırılmasına imkan sağlandığı kaydedildi. Düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte, 2011 yılında borcunun taksitlerini aksatanlar başvuruda bulunacaklar ve aksattıkları borçları dört ay içinde ödeyecekler. 4 ayın sonunda ise yapılandırmadan kaldıkları yerden devam edecekler.


İKİNCİ HAK SADECE 2011 YILINI KAPSAYACAK

Düzenlemeden, 2011 yılında cari ve eski borçlarını aksatan mükellefler yararlanacak. Düzenlemeden yararlanacak vergi borçlarında, torba yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan borçlar esas alınacak. Mükellefler, taksitleri, gecikme zammı ile birlikte dört ay içinde ödeyecekler. Söz konusu maddenin de yer aldığı torba yasa önümüzdeki günlerde Meclis 'e gelecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR