Ahmet Kaya'dan özür diledi
Serdar Ortaç'tan yıllar sonra özür gibi açıklama.
GÜNDEM , 28 Mart 2013 Perşembe, 22:18
Ahmet Kaya'dan özür diledi

Star TV'de yayınlanan Popstar Alaturka 2013'e Serdar Ortaç'ın sözleri damga vurdu.Ortaç, 1999 yılında Magazin Gazetecileri Derneği Ödül Töreni'nde yaşanan 'Ahmet Kaya olayı'na atıfta bulunarak "O dönem bana bazı şeyler yanlış öğretildi. Bir gün umarım bu yarışmada bir Kürt yarışmacı da Kürtçe şarkıyla yarışır" dedi.

 ÖZÜR GİBİ AÇIKLAMA

Star TV'de yayınlanan ve sunuculuğunu Burcu Esmersoy'un, jüri üyeliğini ise Bülent Ersoy, Orhan Gencebay, Demet Akalın ve Serdar Ortaç'ın yaptığı Popstar Alaturka'da yarışmaya Bulgaristan'dan katılan İsmail sahneye çıktı. Burcu Esmersoy, başarılı yarışmacının performansını değerlendirmek üzere ilk olarak sözü Serdar Ortaç'a verdi. Ortaç, 10 Şubat 1999'da düzenlenen Magazin Gazetecileri Derneği Ödül Töreni'nde yaşananlarla ilgili 'özür' niteliğinde bir açıklama yaptı.

Sözlerine "Az önce kuliste Orhan Gencebay, bana ders niteliğinde birkaç şey söyledi ve 36 etnik kökenden bahsetti" diye başlayan Serdar Ortaç şunları söyledi:

"Hepimiz bazı şeyleri yanlış biliyorduk. Bana da bazı şeyler yanlış öğretildi ve geçmişte bazı hatalar yaptım. Umarım burada bir Kürt yarışmacı da Kürtçe bir şarkıyla yarışır bir gün"

O GECE NELER OLMUŞTU?

10 Şubat 1999 yılında Magazin Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen ödül töreninde, Ahmet Kaya Yılın En İyi Sanatçısı ödülüne layık görülmüştü. Kaya, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, "Ben bu ödül için İnsan Hakları Derneği’ne, Cumartesi Anneleri’ne, tüm basın emekçileri ve tüm Türkiye halkına teşekkür ediyorum. Bir de bir açıklamam var: Şu anda hazırladığım ve önümüzdeki günlerde yayımlayacağım albümde bir Kürtçe şarkı söyleyeceğim ve bu şarkıya bir klip çekeceğim. Aramızda bu klibi yayımlayacak yürekli televizyoncular olduğunu biliyorum, yayımlamazlarsa Türkiye halkıyla nasıl hesaplaşacaklarını bilmiyorum" demişti.

Ahmet Kaya'nın konuşmasının ardından salonda başını Serdar Ortaç'ın çektiği bir grup, sanatçıya çatal, bıçak fırlatmış; Kaya apar topar salondan çıkarılmıştı. Yaşanan olayın ardından yapılan yayınlarla iyice bunalan Kaya, yurtdışına çıkmak zorunda kalmış ve 16 Kasım 2000'de Paris'te hayatını kaybetmişti. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR